Chřipkou každý rok onemocní desetina lidí a třetina dětí, v posledních dvou letech epidemie covidu-19 obvyklá chřipková epidemie nebyla.

"Dva roky jsme tu neviděli chřipku v té masivní síle, takže nikdo z nás nemůžeme říct, jak silná bude," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Odborníci podle šíření nemoci na jižní polokouli odhadují, že může být silnější než dříve.

"Opakuje se scénář z let minulých, že začíná u dětí předškolního věku," řekl k chřipkové epidemii Chlíbek. Děti obvykle nemají vážný průběh nemoci, ale virus vylučují déle než dospělí. Postupně čeká vlnu epidemie u starších školáků, dospělých i seniorů.

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes uvedl, že je možné se nechat proti chřipce a covidu-19 očkovat v jeden den, lékaři aplikují každou injekci do jiného ramene.

"Doporučujeme se obrátit primárně na svého praktického lékaře, který objedná obě vakcíny," dodal Pavlovic. V nemocničních očkovacích centrech podávají zdravotníci primárně vakcíny proti covidu-19, látky proti chřipce tam dostupné většinou nejsou. Vakcinolog Chlíbek doplnil, že se vyvíjí společná vakcína na oba viry, k dispozici ale bude nejdříve příští rok.

V Česku jsou proti chřipce dostupné dva typy vakcín výrobců z Nizozemska a Francie a nově i vakcína pro děti ve formě spreje. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazené lidem nad 65 let, některým chronicky nemocným a od letošního roku nově zdravotníkům. Ostatním zdravotní pojišťovny část ceny očkování zpětně proti dokladu proplácejí.