Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MF dnes podle plánu prodalo dluhopisy za 12,2 miliardy Kč, zájem byl větší

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 12,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Zájem investorů byl přitom opět větší, chtěli koupit dluhopisy za zhruba 25,9 miliardy korun.

"Investoři požadovali zhruba dvojnásobek, což jsou pro vládu i nadále velmi příznivé podmínky, oproti předchozím měsícům však zájem poklesl. Na vině může být kombinace neatraktivní nabídky státních dluhopisů a předčasného útlumu aktivity na finančních trzích, jenž je tradičně spojený s letní sezónou," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Podle něj až další aukce potvrdí, zda zájem investorů o české státní dluhopisy se začíná vracet z rekordních hodnot předchozích měsíců ke spíše průměrným úrovním, kterým odpovídala podle něj i dnešní aukce.

Největší zájem měli investoři o dluhopis se splatností v roce 2032. Chtěli jej koupit za 15,2 miliardy korun, MF dluhopis prodalo za 6,2 miliardy korun s průměrným výnosem 1,64 procenta.

Ministerstvo v dubnové aktualizaci Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2021 uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové verzi strategie. V souvislosti s tím MF navýšilo minimální objem prodeje dluhopisů ze 400 na 580 miliard korun, tedy o sumu odpovídající navýšení plánovaného schodku státního rozpočtu ze 320 na 500 miliard korun.

"Podle našich výpočtů si vláda doposavad zajistila zhruba 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb, což jí dává pohodlný prostor pro manévrování ve zbytku roku s ohledem na plánovaný vývoj státního rozpočtu," uvedl Táborský. Navíc MF začalo podle něj v posledních dvou týdnech využívat výhodných podmínek na finančních trzích i ke snižování výpůjčních potřeb pro příští rok skrze výměny splatných dluhopisů za nové. Stejnou strategii praktikovalo ministerstvo i v minulém roce, což umožnilo podle Táborského rozložit rekordní emisi státních dluhopisů do delšího časového období, nezahltit tak finanční trhy a financovat za lepších podmínek.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky dluhopisy

Související

Aktuálně se děje

18. září 2025 14:07

Šokující proměna Evy Burešové. Všechno je možné, vzkazuje fanouškům

Evě Burešové se podařilo překvapit své fanoušky dosud nevídaným způsobem. Populární herečka a zpěvačka a partnerka kuchaře Přemka Forejta odhalila svou novou image. Změna snad už nemohla být výraznější. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Otevírání obálky s posledními slovy Tomáše Garrigua Masaryka

Mimořádná zpráva

Historici v Lánech otevřeli obálku se vzkazem od Masaryka. Nešlo o poslední slova

Dnes v deset hodin dopoledne začal na zámku v Lánech dlouho očekávaný ceremoniál k otevření obálky s údajnými posledními slovy Tomáše Garrigua Masaryka. Historici za účasti prezidenta Petra Pavla ji otevřeli přesně dvacet let poté, co ji Masarykův tajemník Jan Sum uložil do Národního archivu s datem otevření na dnešní den. Jak historici po otevření zjistili, jednalo se o dokument v angličtině o pěti stranách a nešlo o dopis, nýbrž o záznam Jana Masaryka. Dokument navíc podle prvního zkoumání není z roku 1937, ale z roku 1934, kdy se Masaryk cítil špatně a domníval se, že umírá.