Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministr školství: Do škol v ČR nastoupilo až 60.000 dětí z Ukrajiny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INCORP images

Do škol v České republice nastoupilo 57.000 až 60.000 dětí z Ukrajiny. V Trmicích na Ústecku, v nichž navštívil v první školní den základní školu, to dnes novinářům řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Očekával vyšší počet středoškoláků.

"Problém máme spíš u středoškolské mládeže, to je dáno tím, že mají jiný vzdělávací systém, mají jedenáctiletku," uvedl ministr. Řada dětí ve věku 17 let se proto na střední školy v ČR nepřihlásilo, protože chtějí dokončit školní docházku na Ukrajině, přestože se teď vyučují on-line.

Oproti původnímu předpokladu se přihlásila asi čtvrtina ukrajinských středoškoláků, většina ve věku okolo 16 let. Problém pro ně představuje i jazyková bariéra, nejdřív se proto musí naučit česky.

Ministr připomněl, že zemi trápí nedostatek středních škol, a to například v blízkosti satelitních městeček. "Jsou dotační programy, které se zabývají výstavbou škol, kde je problém největší. Je připravováno asi šest škol v okolí Prahy," doplnil Balaš. Výstavba dvou zařízení by měla začít v blízké době, chybí jim ale stavební povolení.

Školu v Trmicích navštěvuje 320 dětí, přes sto je Romů, zhruba polovina pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí. Letos nastoupilo asi 30 prvňáků do dvou tříd. Ukrajinců je do školy přihlášených asi 15. "Převážně budou docházet na první stupeň," uvedla ředitelka školy Marie Gottfriedová.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

10. ledna 2026 21:56

Drama v Moravském krasu. Muž se zranil v jeskyni, rozjela se záchranná akce

Záchranáři v sobotu spustili náročnou akci v Moravském krasu, kde se zranil muž v jeskyni. Měl by se nacházet desítky metrů pod povrchem a stovky metrů od vstupu do jeskyně. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy