Skloubit funkci starostky a ministryně podle ní není možné. Černochová zůstane neplacenou radní Prahy 2 pro školství. O post starostky se bude na dnešním zasedání ucházet dosavadní místostarostka a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Černochová byla starostkou Prahy 2 v letech 2006 až 2010. Do funkce se vrátila v roce 2012 a v čele městské části byla dodnes. Od roku 2010 je rovněž poslankyní. Minulý pátek se stala ministryní obrany.

"Asi všichni tušíte, k čemu za malý okamžik dojde," řekla na začátku jednání Černochová. "V pátek jsem byla jmenována ministryní obrany. Byť tam není neslučitelnost s funkcí starostky, tak jsem se rozhodla, že na post starostky rezignuji. Od soboty stojím v čele v rezortu, který je náročný a vyžaduje hodně času a který bude vyžadovat velké nasazení i řadu zahraničních cest. Neumím si dost dobře představit, že bych mohla každý den na této radnici podepisovat dokumenty," dodala.

Následně poděkovala za spolupráci zastupitelům a rovněž úředníkům a tajemníkovi úřadu. "Končí pro mně nějaká etapa života a jiná začíná. Samozřejmě se mi z pozice starostky Prahy 2, kterou miluju, neodchází s lehkým srdcem," řekla Černochová.

Praha 2 zahrnuje velký díl centra hlavního města, jsou v ní části Nového Města, Královských Vinohrad a Nuslí a také Vyšehrad. Současné hranice druhé městské části byly stanoveny v roce 1960. Praha 2 má rozlohu 418 hektarů a žije zde téměř 50.000 obyvatel.