Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místopředseda ANO Havlíček chce, aby Babiš zůstal členem Sněmovny

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš by měl podle místopředsedy ANO a Sněmovny Karla Havlíčka zůstat členem dolní parlamentní komory. Důvodem je to, že Babiš by mohl i v rámci Sněmovny bojovat o úspěch hnutí v dalších volbách. Havlíček to dnes řekl v pořadu Partie Terezie Tománková na CNN Prima News. Reagoval tak na spekulace, že by se Babiš mohl poslaneckého mandátu vzdát. Současně kritizoval místopředsedu ANO Ivo Vondráka za to, že v prezidentských volbách hlasoval proti Babišovi.

"Byl bych pro to, aby (Babiš) ho (poslanecký mandát) měl," uvedl Havlíček. "Měl by si ho nechat, musí se rozhodnout definitivně on," dodal. Podle místopředsedy Sněmovny je lepší i v rámci parlamentu bojovat o vítězství v dalších volbách.

Pokud jde o Babišovu pozici v čele hnutí, podle Havlíčka "není co řešit". Prezidentské volby ukázaly, že hnutí posiluje a že "jde za námi skoro třetina obyvatel", dodal místopředseda ANO. Komentoval tak skutečnost, že Babiš sice prohrál prezidentské volby s Petrem Pavlem, ale získal 2,4 milionu hlasů, Bylo to o 942.000 hlasů více, než kolik dostalo ANO v předloňských sněmovních volbách. Ve finále voleb ale jiní straničtí kandidáti nebyli.

Hodnocením voleb se má ve druhém únorovém týdnu zabývat předsednictvo hnutí ANO. Řešit bude i postup moravskoslezského hejtmana Vondráka, který stejně jako ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura podpořili ve volbě Pavla. "Musíme si vyhodnotit dopad jeho (Vondrákových) slov, jak to vnímají lidé z regionu," uvedl Havlíček. "Můj názor je takový, že nejednal v souladu s tím, co chtějí naši voliči v Moravskoslezském kraji," dodal místopředseda ANO, podle něhož s hlasy voličů není možné hazardovat.

Vondrák v sobotu v reakci na předchozí kritiku od Havlíčka řekl ČTK, že i přes podporu Pavla chce dál působit ve vedení ANO a ovlivnit jeho další směřování. Podle jeho vyjádření je důležité oslovit znovu mladé voliče a zástupce střední třídy. "Havlíček je motivován tím, že nás vnímá jako skupinu lidí, kteří mají jiný názor. Je to ale složitější. Není to o tom, že na nás voliči zanevřou. Pokud bude Havlíček sázet na analýzy marketérů prezidentské volby, je to špatně," řekl hejtman ČTK.

Témata:  Karel Havlíček Andrej Babiš

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy