"Byl bych pro to, aby (Babiš) ho (poslanecký mandát) měl," uvedl Havlíček. "Měl by si ho nechat, musí se rozhodnout definitivně on," dodal. Podle místopředsedy Sněmovny je lepší i v rámci parlamentu bojovat o vítězství v dalších volbách.

Pokud jde o Babišovu pozici v čele hnutí, podle Havlíčka "není co řešit". Prezidentské volby ukázaly, že hnutí posiluje a že "jde za námi skoro třetina obyvatel", dodal místopředseda ANO. Komentoval tak skutečnost, že Babiš sice prohrál prezidentské volby s Petrem Pavlem, ale získal 2,4 milionu hlasů, Bylo to o 942.000 hlasů více, než kolik dostalo ANO v předloňských sněmovních volbách. Ve finále voleb ale jiní straničtí kandidáti nebyli.

Hodnocením voleb se má ve druhém únorovém týdnu zabývat předsednictvo hnutí ANO. Řešit bude i postup moravskoslezského hejtmana Vondráka, který stejně jako ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura podpořili ve volbě Pavla. "Musíme si vyhodnotit dopad jeho (Vondrákových) slov, jak to vnímají lidé z regionu," uvedl Havlíček. "Můj názor je takový, že nejednal v souladu s tím, co chtějí naši voliči v Moravskoslezském kraji," dodal místopředseda ANO, podle něhož s hlasy voličů není možné hazardovat.

Vondrák v sobotu v reakci na předchozí kritiku od Havlíčka řekl ČTK, že i přes podporu Pavla chce dál působit ve vedení ANO a ovlivnit jeho další směřování. Podle jeho vyjádření je důležité oslovit znovu mladé voliče a zástupce střední třídy. "Havlíček je motivován tím, že nás vnímá jako skupinu lidí, kteří mají jiný názor. Je to ale složitější. Není to o tom, že na nás voliči zanevřou. Pokud bude Havlíček sázet na analýzy marketérů prezidentské volby, je to špatně," řekl hejtman ČTK.

reklama