Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladá žena umlátila maminku sekerou. Soud byl nekompromisní

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Mladou ženu, která vloni v červenci v rodinném domě na Orlickoústecku ubila sekerou svou matku, poslal dnes soud za vraždu na 15 let do vězení. Podle předsedkyně senátu Anny Sobotkové jednala s rozmyslem a zvlášť surovým způsobem. Rozsudek není pravomocný, obhájce si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Žena matku podle obžaloby ubila loni 22. července po hádce. Třináctkrát ji udeřila do hlavy a dvakrát ji sekla do rukou. Osmašedesátiletá žena po útoku žila, dcera si pak došla do dřevníku pro provaz a uškrtila ji. Matce vzala 400 korun a platební kartu, z níž vybírala peníze pro vlastní potřebu. Po činu se skrývala doma od pondělí do soboty, pak dva dny cestovala, než ji zadržela policie.

"Nepřestala, když matka byla na zemi a chrčela, postupovala zcela racionálně. Šla do dřevníku, kde nejen vzala nějaký provaz, ale uřízla si požadovanou délku, vrátila se nazpátek a chrčící matku chtěla ještě umlčet," uvedla Sobotková.

Znalci z oboru psychiatrie a psychologie dnes vypověděli, že sedmadvacetiletá žena je sice emočně nestabilní, uzavřená a plachá a že v době útoku byla v afektu, ale že její rozpoznávací schopnosti byly snížené jen nepodstatně. Od puberty trpěla ostychem, sociální fóbií a rodina jí s problémy nepomohla. Měla narušené sebevědomí a byla pasivní. Čin mohl být protestem, revoltou vůči matce, s níž měla dlouhodobé neshody. Matka jí podle její výpovědi často nadávala, argumenty nepřijímala.

Rodiče útočnice se rozvedli v roce 2011, se dvěma sourozenci se vídala málo. Matka po ní chtěla, aby studovala vysokou školu, jenže už na gymnáziu se u ní objevila sociální fobie, proto byla nerada mezi lidmi. Na vysoké škole zemědělské v Praze studovala asi dva roky, pak odešla. Matka podle ní těžce nesla, že nestuduje, sama měla vysokou školu. Dívka studovala ještě vyšší odbornou školu, potom pracovala například v supermarketu, o práci ale přišla. Loni v červenci byla nezaměstnaná a měla dluhy z půjček minimálně 250.000 korun, které nesplácela.

Témata:  vražda soudy Pardubický kraj

Související

Aktuálně se děje

4. srpna 2025 11:38

Tragédie na Islandu. Malou Němku smetla vlna, příběh má špatný konec

Na Islandu se o uplynulém víkendu stala neobvyklá tragédie, při které zemřelo dítě. Teprve devítiletá dívka přišla o život na pláži v populární turistické destinaci na jihu ostrova. Osudnou se jí stala nečekaně vysoká vlna. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Pendolino, ilustrační fotografie.

Pendolino na nové trase. České dráhy očekávají, že padne rekord

České dráhy od konce srpna nasadí denně na jeden pár vlaků Jižní expres vysokorychlostní jednotku Pendolino. Nasazení na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi umožní nejen zkrácení jízdní doby pro cesty do a z jihočeské metropole, ale také bude znamenat pokoření dosavadního maximálního rychlostního limitu na tuzemské železnici v rámci pravidelného vlakového provozu. Na modernizovaných traťových úsecích se totiž počítá s tím, že Pendolino pojede rychleji než 160 km/h, což je dosavadní traťové maximum v České republice.