reklama

Dosud se prodalo přes 1,04 milionu známek. Lidé je kupují nejčastěji na e-shopu eDalnice.cz, kde celkem pořídili 846.344 kusů. Pobočky České pošty zatím prodaly 103.396 známek a čerpací stanice EuroOil dalších 87.067. Od začátku ledna mohou motoristé známky kupovat také v samoobslužných kioscích, které jsou rozmístěny hlavně u hranic. V nich se dosud prodalo 3281 elektronických vinět.

Prodej nových dálničních známek začal na začátku loňského prosince. V posledních dnech se poptávka zvyšuje, protože končí platnost loňských ročních kuponů. Zatímco v prosinci byl průměr prodaných známek asi 10.000 za den, v závěru ledna by podle nejexponovanějšího scénáře mohl být ve špičce průměr až kolem 250.000 prodaných známek denně. Společnost Cendis, která má systém na starosti, deklarovala, že je na případný nápor připravena.

Zřejmě však ne všichni, kterým v závěru měsíce skončí loňská známka, si pořídí novou okamžitě. Nový systém umožňuje nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem.

Cendis alespoň několikadenní předstih doporučuje, umožňuje to opravit případnou chybu, které se při zadávání údajů na e-shopu dopustila asi tři procenta motoristů. Nejčastěji jde o špatně zadanou poznávací značku auta. Při koupi známky na poště či u čerpací stanice EuroOil je možné požádat o opravu do 15 minut od nákupu. Vždy však jen před zahájením platnosti známky.

"Pravidla se možná zdají tvrdá. Jsou ale od toho, aby lidé systém nezneužívali. Někdo by si ráno koupil známku, přes den využíval dálnice a večer by požádal o stornování platby," vysvětlil Opatrný.

Na konci ledna vyprší platnost loňských dálničních kuponů s roční platností. Definitivně tak skončí staré papírové viněty, které od letoška plně nahradily elektronické známky. Nové viněty jsou vázány na poznávací značku, nemusí se tak už lepit na přední skla. Ceny známek se letos nezměnily, roční známka stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. Zůstává také zvýhodnění pro ekologická auta.

Zahájení prodeje v první prosincový den provázely problémy, kdy systém krátce po svém spuštění přestal kvůli technické chybě fungovat. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.