Trestnou činnost přitom páchal v době, kdy byl souzený za obdobné skutky. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval vedoucí oddělení kybernetické kriminality jihomoravských policistů Stanislav Kovárník.

Muž nabízel podle krimianlistů na českých inzertních portálech elektroniku, především mobilní telefony či herní konzole. "Vždy si nechal zaplatit předem a zboží nedodal," uvedl Kovárník. Doplnil, že muž využíval takzvané bílé koně, kteří pracovali jako brigádníci a doručené peníze převáděli do virtuální měny. I těm hrozí za legalizaci výnosů z trestné činnosti mnohaleté tresty. Muž se stejných trestných činů dopouštěl i dřív, kdy je souzený v případu zhruba se stejným množstvím poškozených i škodou. V aktuálním případu se ale počet poškozených a škoda může zvýšit, policie oslovila více než 500 možných poškozených.

Podle Kovárníka podvodů na internetu obecně přibylo, letos oproti loňsku zhruba na dvojnásobek. Loni do září jde podle něj o 818 případů, letos 1640. Zvedla se i výše škody, a to ze 130 milionů na letošních 221 milionů korun.

Kovárník doporučuje kupujícím přes inzertní portály, aby hledali prodejce, kteří mají alespoň nějakou částečnou pozitivní historii. Také by se neměli nechat unést lákavou nabídkou, kde je neobvykle nízká cena.