Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muž na Lipně chytil tasemnici z jiker. V ČR se tak poprvé objevil případ difylobotriózy, způsobené až několikametrový parazitem

Detail škulovce širokého Fotogalerie +2
Detail škulovce širokého
Foto: Roman Kuchta / AV ČR

V Česku byl poprvé potvrzen vzácný případ difylobotriózy, nemoc způsobená tasemnicí škulovcem širokým. Muž se nakazil konzumací syrových jiker štiky z Lipenské přehrady. I když škulovec může být nebezpečný, odborníci zdůrazňují, že riziko nákazy u většiny lidí zůstává velmi nízké.

Škulovec široký je v našich rybách vzácný, a proto i nákaza tímto parazitem zůstává v Česku výjimečnou událostí. Riziko hrozí především při konzumaci syrových nebo nedostatečně upravených dravých ryb, jako je okoun říční či štika obecná. Naštěstí nemoc u většiny pacientů nezpůsobuje vážné komplikace a léčba je snadná.

„Škulovec je ikonickým zástupcem tasemnic, o kterém se učí už děti ve školách. Každý ví, že jde o dlouhého červa žijícího ve střevech. Jen málokdo ho ale ve skutečnosti viděl a historicky nemáme v Česku žádné známé případy nákazy,“ vysvětluje pro iRozhlas Roman Kuchta, parazitolog z českobudějovického Biologického centra Akademie věd.

V říjnu 2023 se sedmatřicetiletý muž u Lipna nakazil tasemnicí škulovcem širokým po konzumaci kaviáru ze syrových jiker štiky. Po dvou měsících se u něj objevily žaludeční potíže a o další dva měsíce později vyloučil část parazita. Vyšetření odhalilo velké množství vajíček tasemnice a léčba byla úspěšně zahájena.

„Jde o první prokázaný případ autochtonní difylobotriózy v Česku, protože pacient nikdy předtím nejedl syrové ryby ani jiné podobné produkty,“ uvedl Tomáš Scholz z Parazitologického ústavu AV ČR.

Roman Kuchta upozorňuje na vzácnost nákazy: „K infekci dojde pouze pozřením syrového masa z dravých ryb, jako je štika nebo okoun. Tepelná úprava nebo hluboké zmrazení riziko zcela eliminuje.“ Dodává, že léčba je jednoduchá: „Stačí jedna pilulka přípravku Prazikvantel, která parazity rychle odstraní.“

Jihočeští parazitologové nemohou s jistotou určit, jak se tasemnice škulovec široký dostala do Lipna. Tento vzácný parazit se vyskytuje především v alpských jezerech a některých oblastech Ruska.

„Nepravděpodobné je, že by tasemnice přišla s vysazenými rybami nebo buchankami. Nejpravděpodobnější scénář je zavlečení turistem z endemické oblasti, například z Ruska, který do vody uvolnil vajíčka tasemnice,“ vysvětluje Roman Kuchta z Biologického centra AV ČR.

Škulovec může dorůstat několika metrů a člověk se nakazí pozřením syrových nebo nedostatečně upravených ryb, zejména okounů a štik. Nakazit se mohou i zvířata, jako jsou psi, kočky nebo lišky.

Témata:  tasemnice Jihočeský kraj

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 16:06

Má doma dusno? Felix Slováček přiznal domácnost beze slov

Felix Slováček si v manželství umí pěkně zavařit, to víme už roky. A pokoj si nedal ani na stará kolena, protože se nedávno objevil ve společnosti s někdejší milenkou. Prvotní reakce manželky Dády Patrasové byla překvapivě mírná. Nyní hudebník přiznal, co se dělo dál. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy