Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muž na Lipně chytil tasemnici z jiker. V ČR se tak poprvé objevil případ difylobotriózy, způsobené až několikametrový parazitem

Detail škulovce širokého Fotogalerie +2
Detail škulovce širokého
Foto: Roman Kuchta / AV ČR

V Česku byl poprvé potvrzen vzácný případ difylobotriózy, nemoc způsobená tasemnicí škulovcem širokým. Muž se nakazil konzumací syrových jiker štiky z Lipenské přehrady. I když škulovec může být nebezpečný, odborníci zdůrazňují, že riziko nákazy u většiny lidí zůstává velmi nízké.

Škulovec široký je v našich rybách vzácný, a proto i nákaza tímto parazitem zůstává v Česku výjimečnou událostí. Riziko hrozí především při konzumaci syrových nebo nedostatečně upravených dravých ryb, jako je okoun říční či štika obecná. Naštěstí nemoc u většiny pacientů nezpůsobuje vážné komplikace a léčba je snadná.

„Škulovec je ikonickým zástupcem tasemnic, o kterém se učí už děti ve školách. Každý ví, že jde o dlouhého červa žijícího ve střevech. Jen málokdo ho ale ve skutečnosti viděl a historicky nemáme v Česku žádné známé případy nákazy,“ vysvětluje pro iRozhlas Roman Kuchta, parazitolog z českobudějovického Biologického centra Akademie věd.

V říjnu 2023 se sedmatřicetiletý muž u Lipna nakazil tasemnicí škulovcem širokým po konzumaci kaviáru ze syrových jiker štiky. Po dvou měsících se u něj objevily žaludeční potíže a o další dva měsíce později vyloučil část parazita. Vyšetření odhalilo velké množství vajíček tasemnice a léčba byla úspěšně zahájena.

„Jde o první prokázaný případ autochtonní difylobotriózy v Česku, protože pacient nikdy předtím nejedl syrové ryby ani jiné podobné produkty,“ uvedl Tomáš Scholz z Parazitologického ústavu AV ČR.

Roman Kuchta upozorňuje na vzácnost nákazy: „K infekci dojde pouze pozřením syrového masa z dravých ryb, jako je štika nebo okoun. Tepelná úprava nebo hluboké zmrazení riziko zcela eliminuje.“ Dodává, že léčba je jednoduchá: „Stačí jedna pilulka přípravku Prazikvantel, která parazity rychle odstraní.“

Jihočeští parazitologové nemohou s jistotou určit, jak se tasemnice škulovec široký dostala do Lipna. Tento vzácný parazit se vyskytuje především v alpských jezerech a některých oblastech Ruska.

„Nepravděpodobné je, že by tasemnice přišla s vysazenými rybami nebo buchankami. Nejpravděpodobnější scénář je zavlečení turistem z endemické oblasti, například z Ruska, který do vody uvolnil vajíčka tasemnice,“ vysvětluje Roman Kuchta z Biologického centra AV ČR.

Škulovec může dorůstat několika metrů a člověk se nakazí pozřením syrových nebo nedostatečně upravených ryb, zejména okounů a štik. Nakazit se mohou i zvířata, jako jsou psi, kočky nebo lišky.

Témata:  tasemnice Jihočeský kraj

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.