Zájem o vakcíny předčil očekávání organizátorů, řekla dnes ČTK krajská koordinátorka očkování a lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíková.

Dosud si pro vakcínu od pátečního poledne přišlo 68 lidí. "Vidíme, jak klesá zájem o očkování. Naše nemocnice garantuje očkovací místo v KV Aréně, bohužel je tam propastný rozdíl mezi osmi až deseti týdny. Takže mě to mile překvapilo," řekla Uhlíková. Číslo podle ní pravděpodobně ještě poroste. Již nyní někteří lidé projevili zájem o očkování, až budou z festivalu odjíždět.

Nejčastěji podle koordinátorky přichází jednotlivec nebo manželský pár, a to napříč věkovým spektrem. Zásadní výhodou pro ně je, že se tam aplikuje jednorázová vakcína, a nemusí se starat o druhou dávku. Usnadnění pro ně je i to, že se nemusí dopředu registrovat.

Organizátoři se snaží návštěvníky sami motivovat. Kolemjdoucím zejména bez pásky, která dokládá bezinfekčnost, nabízejí informativní letáky, snaží se je oslovovat a vysvětlovat výhody očkování. "Jsou tu například lidé, kteří si řekli, že se chtějí naočkovat, ale spíše to odkládali, protože nebylo kde a nechtěli se registrovat. A tím, že je to tady právě bez té registrace, tak bylo pár lidí, kteří se k tomu na místě rozhodli," popsal svoji zkušenost Ivo Lukáč za Karlovarskou krajskou nemocnici.

Lidé neočkovaní nebo ti, kteří v posledních 180 dnech neprodělali onemocnění covid-19, se musí ve vnitřních prostorech festivalu prokazovat negativním výsledkem antigenního testu. Otestovat se mohou ve Smetanových sadech a v hotelu Pupp. Místa jsou otevřena po celou dobu festivalu, výsledky mají lidé k dispozici do dvou hodin. I přes velkou poptávku po testech jsou podle koordinátorky stále ještě volné termíny. Pracovníci festivalu, kterých je letos asi 1500, se mohou od minulého týdne otestovat v Thermalu.