reklama

Odpoledne jeden z účastníků shromáždění zablokoval dopravu, nereagoval na výzvy policistů, policie ho proto zadržela. Desítky lidí při jeho zadržení zaútočily na policisty, pořádek zjednali těžkooděnci. Kolem 15:00 bylo podle policie na místě 400 až 500 lidí. ČTK to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Okolo náměstí už kolem 08:00 projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit. Později byl průjezd kolem Malostranského náměstí omezen.

Protestující drží zejména české vlajky. Někteří mají transparenty například s nápisem "Pro svobodu volného pohybu" nebo "Stop očkování dětí". Demonstraci přihlížejí desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Lidé na náměstí od rána sledují projekci jednání Sněmovny.

Zhruba v poledne s projevem vystoupil mimo jiné předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Zástupci této strany budou na sněmovních kandidátkách Volného bloku, Vandas sám se o poslanecký mandát ucházet nebude. Asi v 16:45 ke svým příznivcům na Malostranském náměstí promluvil poslanec Lubomír Volný (Volný blok), kterého chvíli před tím z jednacího sálu vyvedla ochranná služba Sněmovny.

Poslanec byl vykázán kvůli tomu, že nechtěl opustit řečniště, i když ve vyhrazených pěti minutách neřekl nic k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory. Na náměstí demonstranty mimo jiné vyzval k tomu, aby v nadcházejících volbách dali svůj hlas Volnému bloku.

Protestující lidé odpoledne zablokovali výjezd z náměstí do Letenské ulice, tudíž ani tramvaje nemohly místem projíždět. Na místě byli těžkooděnci. Policie opakovaně vyzývala občany k opuštění vozovky, upozorňovala je, že v opačném případě se dopouštějí protiprávního jednání. "V průběhu shromáždění byla jedna osoba omezena na osobní svobodě pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby," uvedl mluvčí policie.

Policie následně na twitteru uvedla, že při řešení situace dav několik desítek lidí zaútočil na policisty, a proto na místo dorazila speciální pořádková jednotka. "Nikdo další nebyl omezen na osobní svobodě a situace se uklidnila," konstatovala policie.

Desítky protestujících se dopoledne zároveň seskupily před zábranami u Sněmovní ulice, kde situaci sleduje policie. Demonstranti spustili ohlušující pískot a troubení. Kolem 13:00 už prostor opustili, později však znovu několik desítek lidí u zátarasů protestovalo.

Volný blok vedený nezařazeným poslancem Lubomírem Volným v magistrátním přehledu oznámených veřejných shromáždění jako účel demonstrace uvedl protest proti schválení novely volebního zákona.

reklama