Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na přejezdu v Ostravě se srazil vlak s autem, zemřely dvě děti z auta

V Ostravě došlo k tragické nehodě na železničním přejezdu. (21.1.2023)
V Ostravě došlo k tragické nehodě na železničním přejezdu. (21.1.2023)
Foto: Policie ČR

Po dnešní srážce vlaku s osobním autem na přejezdu v Ostravě-Třebovicích zemřely dvě děti, které jely v autě. Provoz na trati mezi Opavou a Ostravou byl kvůli nehodě déle než čtyři hodiny přerušený. ČTK to sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Nehoda se stala v 10:10. První informace hovořily o tom, že zdravotníci ošetřovali několik zraněných. "Aktuálně lze sdělit, že v souvislosti s událostí došlo k úmrtí dvou nezletilých osob z vozidla," řekla před 13:00 Štětínská.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že nehoda se stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor a do auta narazil rychlík jedoucí z Olomouce do Ostravy. "Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100.000 korun a na osobním automobilu na 200.000 korun. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy," uvedl Drápal.

Mluvčí hasičů Lukáš Popp uvedl, že hasiči ihned po příjezdu zajistili havarované auto proti požáru a současně zahájili resuscitaci dvou dětí, které už byly z auta venku. "Po příjezdu záchranářů hasiči v resuscitaci pokračovali společně. Po několika "dlouhých" minutách hasiči pomohli s transportem obou dětí do připravených sanitních vozů, kde opět společně se zdravotníky pokračovali v resuscitaci," uvedl Popp. Životy dětí se ale přes veškerou snahu nepodařilo zachránit.

Kromě dětí byl v autě jen řidič, který při nehodě utrpěl zranění a také mu musel poskytnout posttraumatickou péči psycholog. "Ve vlaku cestovalo zhruba sedm desítek cestujících, nemám informace o žádném zranění. Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem," uvedla Štětínská.

Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, společně s hasiči a pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. "Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám," uvedla Štětínská. Vyjadřovat se k příčině nehody by podle ní bylo předčasné.

Nehoda se stala mezi vlakovými stanicemi Třebovice a Svinov. České dráhy mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Jde o letošní nejtragičtější nehodu na železnici v zemi. V loňském roce na železnici, v metru a na lanových, trolejbusových i tramvajových drahách v Česku zemřelo 249 lidí, o 43 více než v roce 2021. Ve více než 80 procentech případů šlo o lidi, kteří vstoupili před vlak na koleje. Jednou z největších vlakových nehod byla 27. června srážka pendolina s lokomotivou v Bohumíně na Karvinsku, kterou nepřežil strojvedoucí a zraněno bylo pět lidí.

Témata:  dopravní nehody Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy