"Vlak přepravil 84 tun hmotné humanitární pomoci, kterou se podařilo sesbírat díky lidské solidaritě na 63 sběrných místech Českých drah ve vlakových stanicích po celé České republice, v rámci interní humanitární sbírky mezi zaměstnanci Skupiny České dráhy a Ministerstva dopravy ČR a také díky Charitě České republiky. Jenom humanitární pomoc Charity zaplnila dva speciální vozy pro přepravu balíků, které je možné naložit také plně loženými paletami," uvedl ve zprávě, kterou má server Globe24.cz k dispozici, tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

"Dnešní vlak má celkem 9 vozů, z toho se jedná o 3 vozy Českých drah a šest vozů České pošty, které jsou určené pro přepravu balíků nebo zboží na paletách. Do čela vlaku se postavila lokomotiva ČD Cargo," dodal.

České dráhy spolu se svým nákladním dopravcem vypravili na Ukrajinu několik humanitárních spojů. Na jejich palubě byly stovky tun pomoci. Zpět do České republiky pak dopravily na 3700 žen, dětí a seniorů z válkou postižených oblastí. V současnosti jde výhradně o nákladní vlaky, zpátky už proto uprchlíky z Ukrajiny nepoveze.

Evakuační spoje byly pozastaveny kvůli tomu že není možné slovenskou stranou zajišťovat kontrolu na vnější schengenské hranici. Uprchlíci proto nyní při cestách do ČR využívají zejména pravidelné linky ze Slovenska a Polska.