"Ve středu byl oznámen ve 13:00 nález nějaké munice, na místo jsme hned vyrazili. Našli jsme celkem 92 pancéřových pěstí a zhruba 2200 ručních granátů. Z toho byly dvě třetiny maďarských a třetina německých granátů," uvedl Vala. Pancéřové pěsti pyrotechnici odvezou do skladu nalezené munice a zničí je v trhací jámě. Granáty pyrotechnici odpálili v poli.

"Šlo o čtyři řízené odpaly na poli nedaleko místa nálezu. Granáty musely být odpáleny, protože jejich převoz by nebyl bezpečný," uvedl Vala. Doplnil, že pak budou na řadě tzv. dohledávací práce, výkop, v němž pracovníci firmy munici objevili, se poté zasype.

ZNOJEMSKO: Od včerejška zasahují v místě nálezu policejní pyrotechnici, kteří pracují na bezpečné likvidaci obrovského množství munice. Místo střežíme, situace se obešla bez ztrát na majetku či lidských životech i díky ukázkové reakci nálezců. #policiejmk pic.twitter.com/ZfVvGGqPWi

Podle Valy bylo ve středu nutné evakuovat asi desítku lidí ze dvou přilehlých domů. Budovy musely být prázdné i dnes dopoledne, lidé byli v práci. V pozdním odpoledni se podle České televize ale už mohli obyvatelé domů vrátit.

Na místě byla preventivně i záchranná služba. Její mluvčí Michaela Bothová uvedla, že na místě měli inspektora provozu a záchranářskou posádku.