Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náčelníkem generálního štábu armády bude od července Řehka, Zeman ho jmenoval

Karel Řehka
Karel Řehka
Foto: Army.cz

Náčelníkem generálního štábu armády bude od července dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka. Do funkce ho dnes na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal.

Hlava státu dnes propůjčila od srpna také hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi, který bude v Belgii velet alianční Společné skupině logistické podpory. Zeman se chystá v brzké době povýšit i Řehku.

Podle prezidenta nový náčelník nastupuje v době, kdy je v blízkosti ČR válka. "Nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká. Až dosud, a to i díky paní ministryni (obrany Jany Černochové z ODS) jsme, myslím, obstáli, například v dodávce zbraní," řekl prezident. Míní, že konflikt bude pravděpodobně trvat delší dobu a povede se opotřebovávací válka. "V takovém případě je třeba usilovat o to, aby naše pomoc Ukrajině nebyla zastavena z důvodu únavy, nebo z důvodu lhostejnosti," uvedl Zeman. Nepřál by si, aby se jednota NATO v případě konfliktu na Ukrajině drolila.

Sedmačtyřicetiletý brigádní generál Řehka po studiu odešel ke speciálním silám do Prostějova, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA. Po jmenování do čela NÚKIB odešel do civilu. NÚKIB se pod jeho vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy, řada z nich je připisována Rusku.

Kabinet Řehkovu nominaci schválil začátkem června. Ministryně obrany se na ní předem se Zemanem dohodla. Už dříve řekla, že Řehkovým zadáním bude dokončení modernizace armády, bude se muset zabývat také českým předsednictvím v Radě EU a následky války na Ukrajině. Řehkovu zkušenost z NÚKIB považuje šéfka resortu za výhodu kvůli hrozbám a boji v kyberprostoru.

K Řehkovu jmenování měla část opozice výhrady. Podle některých poslanců z ANO či SPD je volba mimosystémová kvůli přerušení Řehkova služebního poměru v době vedení NÚKIB a je porušením kariérního řádu. Ministryně výtky k výběru odmítla, zdůraznila Řehkovy zkušenosti z velení. Poslanci vládní ODS naopak přivítali, že do generálního štábu přichází zástupce mladší generace.

Zeman dnes propůjčil také hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi. Ten se přesune na zahraniční pracoviště v belgickém Monsu, kde bude působit jako velitel Společné skupiny logistické podpory (JLSG BS NLD). Na tuto pozici potřebuje právě tuto hodnost. Schnábel v armádě působil převážně na logistických pozicích, nyní je zástupcem náčelníka štábu na Velitelství pro operace. Nasazen byl v zahraničních operacích v Afghánistánu a v Bosně a Hercegovině.

Témata:  Miloš Zeman Karel Řehka

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 5:00

Počasí se příští týden ochladí. Vrátí se noční mrazy, místy hrozí sníh

Začátek příštího pracovního týdne přinese do Česka citelné ochlazení a návrat sychravého počasí. Po víkendu, který ještě místy nabízí jarní teploty, se musíme připravit na převážně zataženou oblohu, častý déšť a ve vyšších polohách dokonce i na sněhové vločky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministr kultury Oto Klempíř

Klempíře opravila i Česká televize: StarDance k nám patří, kvalitu pochválila i BBC

Diskuse o podobě veřejnoprávního vysílání nabraly nový směr poté, co ministr kultury Oto Klempíř zpochybnil místo taneční soutěže StarDance v programu České televize. Podle jeho názoru jde o licencovaný formát, který je typickým produktem komerčních stanic, a do televize veřejné služby by proto úplně patřit neměl. Ministr zdůraznil, že na obrazovkách ČT by viděl raději původní dramatickou tvorbu než přejaté zahraniční show.