reklama

Slavnostní změny názvu náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova se zúčastnily desítky lidí, kteří s sebou měli transparent s Němcovovou podobiznou a vlajky EU. Opoziční politik byl zastřelen v centru Moskvy přesně před pěti lety, 27. února 2015.

"Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli," řekla přítomným Žanna Němcovová a současně zavzpomínala na otcovu smrt a její okolnosti.

Změnu názvu náměstí pražští radní schválili na svém pondělním zasedání. Zároveň rozhodli o tom, že promenáda u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce nově ponese jméno po zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.  

Hřib v pondělí řekl, že město k přejmenování přistoupilo mimo jiné na základě petic občanů. Řada Rusů žijících v Praze to podle něj přivítá. "Pojmenováváme náměstí po jejich významném liberálním politikovi," řekl.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu Vladimira Putina.

Promenáda pojmenovaná po novinářce, spisovatelce a politické aktivistce Politkovské vychází na východ od Místodržitelského letohrádku. Politkovská kritizovala například postup Ruska v takzvané druhé čečenské válce. Zavražděna byla v roce 2006 při návratu do svého bytu v Moskvě.

reklama