Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naprosto výjimečný den, prohlásila Maláčová o 17. listopadu

Jana Maláčová (ČSSD)
Jana Maláčová (ČSSD)
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Za výjimečný den, který ukázal, že nic není samozřejmého, dnes označila 17. listopad 1989 místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, jejíž strana letos neobhájila místa ve Sněmovně. Uvedla to poté, co u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze položila květiny a zapálila svíčku.

Místopředsedkyně Pirátů a Sněmovny Olga Richterová po obdobném aktu uvedla, že nabytá svoboda umožňuje každému, aby se podle svého zapojil do veřejného dění bez násilí.

"Pro mne je to naprosto výjimečný den, který ukazuje, že nic v životě není samozřejmé," řekla Maláčová. "Myslím, že sociální demokracie nadále žije, funguje, a my se dáme dohromady. Doufám, že příští rok se tady setkáme v mnohem radostnější atmosféře," uvedla Maláčová, která dosluhuje jako ministryně práce a sociálních věcí.

V souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru Maláčová uvedla, že končící vláda Andreje Babiše bude muset ve čtvrtek na svém jednání přijmout "razantní opatření". Poukázala na rekordní nárůst počtu nakažených, jichž za úterý přibylo přes 22.000. "To číslo je děsivé, dechberoucí," řekla.

Ministryně se vyhnula odpovědi na to, jaká opatření by vláda měla přijmout a zda je třeba vyhlásit nouzový stav. Podle ní bude záležet na tom, co doporučí ministerstvo zdravotnictví.

Richterová uvedla, že končící vláda v postupu proti pandemii opakuje chyby z loňského podzimu, kdy byla epidemie koronaviru také na vzestupu. Z hypotetickou označila otázku, zda by Piráti podpořili obnovení nouzového stavu. Podpořila dodržování protiepidemických opatření. "Svoboda jednoho je omezena svobodou druhého, je důležité být k sobě ohleduplní," uvedla.

Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) na twitteru uvedl, že v listopadu 1989 lidé ukázali, že když se spojí, nemají totalita a zloba šanci a svoboda zvítězí. "Obzvlášť v této době, kdy musíme zahlazovat příkopy mezi lidmi vyhloubené nejen covidem, je to aktuální. Svoboda nemůže fungovat bez lidské slušnosti a solidarity," poznamenal.

Kvůli rekonvalescenci na Národní třídu nedorazil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Jsem po nemoci a s respirátorem bych to neudýchal, proto zůstanu během letošních oslav 17. listopadu doma a využil jsem možnost zapálit svíčku online," uvedl v prohlášení. S ohledem na růst nakažených doporučil aby lidé měli respirátory i venku na místech společných oslav.

Na Národní třídu přicházejí od rána politici, aby si tu připomněli výročí listopadových událostí, které vedly k pádu komunismu v tehdejším Československu. K prvním patřili politici ANO v čele s Andrejem Babišem (ANO), kteří dorazili ještě za tmy kvůli obavám z negativních reakcí na svou účast.

K památníku od rána přicházejí také další lidé a rodiny s dětmi, zapalují zde svíčky a pokládají květiny. Zůstávají tu desítky přihlížejících. O rozruch se dopoledne postaral muž v bílém oblečení s třírohým kloboukem, který se snažil mezi věnce umístit záchodovou mísu a vykřikoval hesla proti očkování proti koronaviru. Jeden z přítomných porcelánovou mísu odnesl a policisté muži zabránili v tom, ji na místo vrátit.

Témata:  Jana Maláčová 17. listopadu 1989 Olga Richterová Jakub Kulhánek

Související

Aktuálně se děje

13:21

Česko se chystá na nejhorší. Vláda povolala sto tisíc hasičů

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy