Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Národní divadlo eviduje po požáru škody za miliony

Požár v budově Národního divadla
Požár v budově Národního divadla
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

V úterý odpoledne vypukl požár v historické budově Národního divadla v Praze, který způsobil škodu odhadovanou na deset milionů korun. Podle informací mluvčího hasičů Vojtěcha Sosny je příčina požáru stále neznámá. Oheň se šířil z technické místnosti ve spodní části budovy do druhého patra pomocí šachty pro rozvod tepla nebo vody.

K incidentu došlo kolem třetí hodiny odpoledne. Po zjištění požáru byla okamžitě povolána jednotka hasičů z šesti stanic a vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. První zásah hasičů zahrnoval průzkum prostoru jak uvnitř budovy, tak zvenčí pomocí automobilových žebříků.

Podle původních informací mělo být ohnisko požáru v šatně uklízeček, ale další průzkum ukázal, že se jednalo o šachtu vedoucí z technického zázemí budovy, uvedl server Novinky. Asi stovka zaměstnanců divadla byla okamžitě evakuována, aby nedošlo k ohrožení jejich životů. Hasiči strávili hodinu hledáním skrytých ohnisek požáru.

Na pomoc byla povolána i letecká služba s termovizí, která pomohla lokalizovat horká místa a urychlit zásah. Podobnou techniku hasiči použili při tragickém požáru hotelu v ulici Náplavní v roce 2018. Po páté hodině odpoledne byl požár kompletně uhašen.

Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl, že nehořelo v personální šatně, jak se původně domnívali hasiči, ale v technické šachtě vedoucí teplo nebo vodu ze suterénu budovy. Celá událost způsobila značné škody, ale naštěstí si nevyžádala žádné oběti ani zranění.

Vyšetřování příčiny požáru pokračuje a hasiči nadále pracují na zjištění detailů o tom, co mohlo požár v technické místnosti způsobit. 

Témata:  Národní divadlo

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 23:45

Politico: Vítězství populistického Babiše představuje pro Evropskou unii problémy

Pravicový populista Andrej Babiš a jeho hnutí ANO zvítězili v klíčových českých parlamentních volbách. Podle předběžných výsledků, kdy bylo sečteno přes 98 procent okrsků, získalo ANO rozhodující náskok s 35 procenty hlasů. Tento výsledek představuje pro Evropskou unii nové potenciální problémy, píše server Politico. Babiš totiž slibuje ukončit iniciativu pro dodávky munice na Ukrajinu, zpochybnit plány NATO na zvýšení vojenských výdajů a postavit se Evropské komisi kvůli Green Dealu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy