Lidé o prázdninách na koupaliště podle Košnara chodí. Než vyrazí, dobře si ale prostudují předpověď počasí na celý den. "Pokud má být teplé slunečné počasí jako dnes nebo včera (úterý), kapacity se plní dobře," uvedl. V případě, kdy ale lidé zjistí například po poledni přeháňku a celodenní vstup by tak nemuseli plně využít, už si návštěvu rozmyslí a návštěvnost je kolem 75 procent, doplnil.

V tuzemsku znovu v těchto dnech panují horka. Dnes překročí nejvyšší odpolední teploty v nižších polohách 31 stupňů Celsia, ve čtvrtek mohou v části země podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosáhnout až 35 stupňů. V pátek tropické počasí vydrží už jen na jihovýchodě republiky. Na dalších místech se před víkendem výrazně ochladí, někde až ke 20 stupňům, zároveň může vydatně pršet.

V souvislosti s vysokou inflací a rostoucími životními náklady provozovatelé koupališť podle Košnara sledují menší zájem o doplňkové služby. "Před kiosky se netvoří dlouhé fronty jako v minulosti," řekl. Přestože na mnoha místech je to zakázané, návštěvníci si podle Košnara nosí svačiny z domova.

Košnar dále uvedl, že provozovatelé bazénů v rámci asociace se domluvili na minimálním zvýšení cen občerstvení. I zde ale čelí vyšším nákladům, mimo jiné kvůli zákazu plastových obalů. Ekologičtější kompostovatelné nádobí i šestkrát dražší, upozornil.

Česká republika do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček. Počítá s tím zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Norma měla v souladu s předpisy Evropské unie začít platit už loni, bývalá Sněmovna ale nestihla legislativu do konce volebního období projednat. Většina gastronomických zařízení se ovšem podle zjištění ČTK už dříve na změnu připravila a postupně plastové nádobí nahradila.