Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návštěvnost koupališť je dobrá, lidé méně utrácejí za občerstvení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve rozmýšlejí, kdy se k vodě vypraví. Méně také utrácejí za občerstvení, přestože se ho provozovatelé snažili zdražit minimálně. Zvýšení cen ale mimo jiné přinesla výměna plastových obalových materiálů za ekologičtější. ČTK to dnes řekl předseda představenstva asociace Pavel Košnar.

Lidé o prázdninách na koupaliště podle Košnara chodí. Než vyrazí, dobře si ale prostudují předpověď počasí na celý den. "Pokud má být teplé slunečné počasí jako dnes nebo včera (úterý), kapacity se plní dobře," uvedl. V případě, kdy ale lidé zjistí například po poledni přeháňku a celodenní vstup by tak nemuseli plně využít, už si návštěvu rozmyslí a návštěvnost je kolem 75 procent, doplnil.

V tuzemsku znovu v těchto dnech panují horka. Dnes překročí nejvyšší odpolední teploty v nižších polohách 31 stupňů Celsia, ve čtvrtek mohou v části země podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosáhnout až 35 stupňů. V pátek tropické počasí vydrží už jen na jihovýchodě republiky. Na dalších místech se před víkendem výrazně ochladí, někde až ke 20 stupňům, zároveň může vydatně pršet.

V souvislosti s vysokou inflací a rostoucími životními náklady provozovatelé koupališť podle Košnara sledují menší zájem o doplňkové služby. "Před kiosky se netvoří dlouhé fronty jako v minulosti," řekl. Přestože na mnoha místech je to zakázané, návštěvníci si podle Košnara nosí svačiny z domova.

Košnar dále uvedl, že provozovatelé bazénů v rámci asociace se domluvili na minimálním zvýšení cen občerstvení. I zde ale čelí vyšším nákladům, mimo jiné kvůli zákazu plastových obalů. Ekologičtější kompostovatelné nádobí i šestkrát dražší, upozornil.

Česká republika do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček. Počítá s tím zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Norma měla v souladu s předpisy Evropské unie začít platit už loni, bývalá Sněmovna ale nestihla legislativu do konce volebního období projednat. Většina gastronomických zařízení se ovšem podle zjištění ČTK už dříve na změnu připravila a postupně plastové nádobí nahradila.

Témata:  koupaliště

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy