Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek dopoledne na twitteru potvrdil, že žádné tornádo v Česku včera nevzniklo. "Na Tachovsku se během noci ale vyskytla intenzivní supercela, která chvíli vykazovala radarově i znaky výraznější nižší rotace," uvedli meteorologové a zveřejnili snímek z místa. Podle nich potvrzuje, že mnoho nechybělo.

V rámci čtvrteční výstrahy před extrémně silnými bouřkami nešlo s ohledem na některé zvýšené parametry, konkrétně na silné stáčení větru v nižších hladinách a nízkohladinový střih, vyloučit ani vznik tornád na západě a severozápadě Čech. Pravděpodobnost však byla podle expertů nízká.

Bouřky nakonec byly slabší, než se původně čekalo. Hasiči přesto měli desítky výjezdů na západě a severu Čech, problém dělaly například popadané stromy. Nejvíce zásahů bylo na Domažlicku v Plzeňském kraji.

Tornádo je silně rotující vír vyskytující se pod bouřkou, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit velké škody. V Česku udeřilo to nejhorší před dvěma lety, konkrétně 24. června 2021, na Břeclavsku a Hodonínsku. Vyžádalo si šest lidských životů, stovky zraněných a miliardové škody.