"Hlášení, které tady bylo, bylo limitováno dobou 24 hodin. Dnes požadujeme, aby se veškerá hlášení, která se týkají přijetí pozitivního pacienta do zdravotnického zařízení, přijetí pacienta v těžkém stavu, který vyžaduje léčbu na ventilátoru nebo ECMO, hlásila do hodiny. A podobně pokud dojde ke zhoršení stavu," uvedl ministr na webu. Nové mimořádné opatření ministerstvo zveřejnilo na webu.

"Tato hlášení jsou nutná, abychom byli schopni operativně řídit kapacitu celého systému prakticky v online režimu," sdělil Prymula. Data o kapacitách intenzivní péče mají nemocnice i veřejnost k dispozici každý den. Ze soboty ukazují, že je aktuálně volných asi 24 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních nemocnic a 47 procent přístrojů na plicní ventilaci.

Národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý ve zprávě k datům o kapacitách uvedl, že dnes by měl začít fungovat také Národní dispečink lůžkových kapacit, který by sledovat i kapacitu ostatních lůžek, nejen těch pro intenzivní péči.