Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neplatičům pokut za vybrané přestupky bude hrozit odebrání části dávek

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Chudším lidem bude hrozit odebrání části doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady dostanou od ledna právo neuhrazené pokuty z těchto dávek strhávat. Předpokládá to předloha poslanců ODS, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu dnes informoval Hrad.

Spory se o novelu v hmotné nouzi vedly v dolní i v horní parlamentní komoře. Kritici mluvili o dopadech na rodiny pachatelů přestupků i o možné protiústavnosti. Podporovatelé zase poukazovali na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat.

Úřady podle novely budou moci provádět srážky z dávek na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně budou postupovat v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. O část dávek budou moci přijít také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

U tolerování a podpory záškoláctví bude podle předlohy platit pro strhávání pokut z dávek princip "jednou a dost". U ostatních přestupků úřady mohly strhávat nezaplacené postihy při třetím a dalším prohřešku. Obce ale budou moci požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by vyvstala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a zároveň jde o pachatele s minimální snahou se napravit.

O srážkách budou po oznámení rozhodovat úřady práce. Částky, které by na nich lidem nevyplatily, by putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

Témata:  sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.