Nerudová ve čtvrtek sdělila, že se rozhodla ucházet o pozici lídryně hnutí STAN ve volbách do Evropského parlamentu. Na sociální síti X k tomu uvedla, že v posledních týdnech jednala se zástupci více politických stran.

"S hnutím STAN máme společnou celou řadu témat - od ochrany přírody přes podporu venkova až po rovná práva pro všechny. Hnutí staví na důležitém kontaktu politiků s realitou života lidí v regionech a nabízí odborníky, kteří se nebojí tvrdé práce. Jejich proevropská politika navíc stojí na hodnotách, které mi jsou blízké. Stejně jako já vnímají Evropskou unii jako nejúspěšnější společný projekt na našem kontinentu od druhé světové války, zároveň si ale uvědomují, že Evropská unie a její instituce potřebují reformy. Věřím, že společně připravíme evropský program, který posune naši zemi a Unii dopředu," vysvětlila.

Nejlépe umístěná žena v lednové prezidentské volbě se zmínila, že populisté si podle jejího názoru chtějí za každou cenu podmanit Česko. "Kvůli našim dětem jim to nesmíme dovolit. Je čas je znovu zastavit. My jsme součástí Evropy a její úspěch je i naším úspěchem," vzkázala.

Podle Nerudové je třeba nahlas říct, jakou Evropskou unii chceme. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity tvrdí, že má jasné vize. Unie se například musí otevřít mladým lidem, na které se v příspěvku výslovně obrátila.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ocenil, že Nerudová chce pomoci spojovat liberální proevropské demokratické síly. "Její rozhodnutí ucházet se o nominaci na kandidátku mě osobně moc těší. Může nám pomoct vybudovat přesvědčivou, sebevědomou evropskou kandidátku lidí, kteří mají ambici spoluurčovat budoucnost Evropy, ne si přihrávat 'malou domů' nebo si z EU udělat strašáka pro sbírání falešně národoveckých bodů," poznamenal ministr vnitra.

Ekonomka Nerudová byla mezi lety 2018 až 2022 rektorkou Mendelovy univerzity, v minulosti také vedla Komisi pro spravedlivé důchody. V prvním kole lednové prezidentské volby skončila na třetím místě, když získala 13,92 procenta za 777 tisíc hlasů.

Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.