Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová pravidla pro svazky LGBT budou platit od ledna. Pavel podepsal novelu

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Pavel dal už na konci února najevo, že úpravu pravidel podpoří. "Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva a nevidím důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace. Věřím, že jsme tolerantní společnost a tato práva co nejdříve narovnáme. Na tomto mém postoji se nic nemění," napsal tehdy prezident na síti X.

Novela občanského zákoníku, která začne platit od začátku příštího roku, umožní stejnopohlavním partnerům uzavírat partnerství s většinou práv manželů. Registrovaní partneři dnes nemají společné jmění a po smrti partnera či partnerky ani nárok na vdovecký či vdovský důchod.

Osvojení dítěte bude možné pouze v případě, že biologickým rodičem je jeden z partnerů. O přiosvojení adoptovaného potomka druhým z partnerů budou rozhodovat soudy. 

V Česku existuje od roku 2006 institut registrovaného partnerství pro stejnopohlavní páry, ovšem ty nemají zajištěny stejná práva jako manželé. Zajistit jim je má právě projednávaná novela občanského zákoníku. Konkrétně jde o vznik společného jmění, nárok na vdovský či vdovecký důchod, práva a povinnosti k vychovávaným dětem nebo přístup k náhradní rodinné péči. 

Pavel dnes podepsal také novelu zákona o ochraně spotřebitele či novelu zákona o základních registrech, informovala prezidentská kancelář na webu. 

Témata:  Petr Pavel homosexuálové

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy