reklama

"V listopadu jsme zde ještě něco podobného nezažili. Nápor turistů je mimořádný a například na našich parkovištích stojí desítky karavanů i několik dní," řekl dnes ČTK starosta Kvildy na Prachaticku Václav Vostradovský. Listopad podle něj obvykle patří mezi měsíce s minimálním zájmem turistů. Většina provozoven bývá na Šumavě zavřena, protože se provozovatelé připravují na zimní sezonu. "Ale letos je to jiné, lidí je na Šumavě spoustu, a tak restaurace a občerstvení nabízí jídlo a pití z okének," uvedl Vostradovský.

Více než tři desítky karavanů parkovalo o víkendu i v Modravě na Klatovsku. "Je to fenomén současné doby, kdy platí kvůli koronaviru řada omezení," řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Někteří lidé prý přespávají i v osobních automobilech. Podle něj však s sebou tento jev nese i negativní aspekty. "Kvůli tomu, že jsou zavřená turistická a informační centra, nemají návštěvníci kam chodit na záchod. Tak to nejčastěji řeší v lese. Bohužel na tuto hygienu používají pravidelně vlhčené ubrousky, které se v přírodě rozkládají několik desítek let," uvedl Schubert. Spousta návštěvníků navíc podle něj nechává své vozy mimo oficiální parkoviště na lesních cestách a podobných komunikacích.

"Karavany a obytná auta jsou jednoznačný trend této koronavirové doby. V lidech vyvolává obavy a v karavanu mají své soukromí, mohou zde vykonat svoji hygienu. Mají zde své bezpečí. Zaznamenali jsme to již na jaře, kdy byla některá parkoviště obležená karavanisty. Zdá se, že bez ohledu na cokoli si lidé nyní karavany oblíbí na mnohem delší čas," řekl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu od Stožce po Rožmberk. Dodal, že větší množství karavanů bylo o víkendu na obecním parkovišti na Stožci i ve Frymburku.

reklama