Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NÚKIB: ČR hrozí v souvislosti se situací na Ukrajině kyberšpionáže a kyberútoky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

České republice hrozí v souvislosti se situací na Ukrajině zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků, uvedl dnes Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou mít podobu kyberšpionážních operací ze strany cizí moci či útoků na dostupnost dat.

Čelit by jim mohly státní strategické instituce, média nebo kritická informační infrastruktura. NÚKIB o tom informoval na svém webu. NÚKIB v této souvislosti doporučil věnovat pozornost 19 technikám útoku a 14 nejčastěji zneužívaným zranitelnostem.

Škodlivé aktivity se v souvislosti s napětím ve východní Evropě stupňují podle úřadu i v kyberprostoru. "Zde probíhají nejenom operace státem zaštítěných skupin s kyberšpionážními destruktivními motivacemi, ale i kyberkriminálních skupin nasazujících primárně ransomware. V případě trvající eskalace je pravděpodobné, že se zvýší riziko kyberútoků proti ČR," uvedl úřad v materiálu. Ransomware je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Jako zvláště ohrožené úřad vyhodnotil strategické státní instituce, média a kritickou informační strukturu. "Strategické instituce státu, zejména ty zodpovědné za obranu státu a zahraniční politiku, jsou zranitelné především vůči kyberšpionáži," uvedl NÚKIB. V případě médií je podle úřadu vyšší pravděpodobnost DDoS útoků. Při útoku DDoS (distributed denial-of-service) se hackeři snaží zaplavit síť neobvykle vysokým objemem datového provozu s cílem ochromit ji, aby nezvládla rozsah požadovaných dat. "Kritická infrastruktura (např. energetika), je zranitelná vzhledem k pokročilým schopnostem některých aktérů provádět destruktivní útoky vůči průmyslovým řídícím systémům," uvedl úřad. Ohrožené můžou být ale i jiné subjekty. Paralýza sektorů může mít celospolečenské dopady, varoval NÚKIB.

Popsal 19 technik útoků a 14 nejčastěji zneužívaných zranitelností. Jde například o zneužití příkazového řádku ke spuštění škodlivého kódu nebo o snahu upravit škodlivý kód a soubory, aby je bezpečnostní nástroje považovaly za neškodné. Úřad doporučuje zvýšenou ostražitost.

Podle úřadu se v první polovině ledna stala Ukrajina obětí takzvaného datového wiperu, který se maskoval jako ransomware. Kyjev se společně s Vilniusem, Rigou a Varšavou podle úřadu stává dlouhodobě cílem dezinformační kampaně Ghostwriter.

Rusko vyslalo do blízkosti hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev, USA i další západní země se obávají, že Moskva připravuje invazi na Ukrajinu. Rusko popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Témata:  hackeři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy