Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O prázdninách zemřelo na silnicích 105 lidí

Autonehoda
Autonehoda
Foto: Pixabay

O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 105 lidí. Je to o sedm obětí více než loni, kdy byl počet obětí dopravních nehod nejnižší od roku 1990. Letošní červenec a srpen se zařadily na třetí místo za rok 2017, kdy si havárie vyžádaly 101 životů.

Počet kolizí oproti loňským prázdninovým měsícům mírně poklesl, policisté jich zaznamenali 17.516. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

"Oproti loňsku výrazně narostla intenzita provozu na všech komunikacích," prohlásil Zlý. Lidé podle něj jezdili více nejen po dálnicích a hlavních tazích, ale i po menších silnicích druhých a třetích tříd. Intenzita se pak podle něj odrazila na snížení počtu těžce i lehce zraněných. Hustší provoz totiž vede k mírnějším následkům nehod, doplnil. Počet usmrcených pak podle něj stoupl například kvůli stále se zvyšujícímu počtu motocyklistů.

Nejčastější příčinou dopravních kolizí bylo podle policejních statistik nesprávný způsob jízdy, který zavinil přes 67 procent kolizí. Podle Zlého se řidiči zejména plně nevěnovali řízení. Nejvíce smrtelných havárií pak způsobila vozidla jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Mohla za 40 procent nejtragičtějších nehod.

Kvůli alkoholu se stalo podle policejního ředitele o letošních prázdninách zhruba stejně havárií jako loni. "Opět dominuje alkohol nad jeden a půl promile," uvedl Zlý. Výrazně ale poklesly tragické následky. Loni o prázdninách zemřelo z této příčiny 14 lidí, letos čtyři. Podle Zlého se však u některých nehod stále čeká na soudní pitvy.

Od začátku roku do konce srpna se v Česku stalo 63.109 dopravních nehod, při kterých 304 lidí zemřelo.

Témata:  nehody aut dopravní nehody

Související

Aktuálně se děje

6. července 2026 5:00

Počasí o nadcházejícím víkendu: Do Česka se vrátí tropy

Nadcházející víkend přinese na naše území velmi teplé a převážně slunečné počasí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Příspěvek na bydlení v číslech. Česko stojí desítky milionů denně

Jen za jediný měsíc, květen 2026, vyplatil stát na příspěvku na bydlení téměř 1,8 miliardy korun. To představuje zhruba 60 milionů korun denně pro přibližně 261,7 tisíce domácností. Trend navazuje na rok 2025, kdy stát na příspěvek na bydlení vyplatil 23,5 miliardy korun. Jen za prvních pět měsíců letošního roku dosáhly výdaje dalších 9,2 miliardy korun. Současně stát postupně zavádí superdávku, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky včetně příspěvku na bydlení.