Počet kolizí oproti loňským prázdninovým měsícům mírně poklesl, policisté jich zaznamenali 17.516. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

"Oproti loňsku výrazně narostla intenzita provozu na všech komunikacích," prohlásil Zlý. Lidé podle něj jezdili více nejen po dálnicích a hlavních tazích, ale i po menších silnicích druhých a třetích tříd. Intenzita se pak podle něj odrazila na snížení počtu těžce i lehce zraněných. Hustší provoz totiž vede k mírnějším následkům nehod, doplnil. Počet usmrcených pak podle něj stoupl například kvůli stále se zvyšujícímu počtu motocyklistů.

Nejčastější příčinou dopravních kolizí bylo podle policejních statistik nesprávný způsob jízdy, který zavinil přes 67 procent kolizí. Podle Zlého se řidiči zejména plně nevěnovali řízení. Nejvíce smrtelných havárií pak způsobila vozidla jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Mohla za 40 procent nejtragičtějších nehod.

Kvůli alkoholu se stalo podle policejního ředitele o letošních prázdninách zhruba stejně havárií jako loni. "Opět dominuje alkohol nad jeden a půl promile," uvedl Zlý. Výrazně ale poklesly tragické následky. Loni o prázdninách zemřelo z této příčiny 14 lidí, letos čtyři. Podle Zlého se však u některých nehod stále čeká na soudní pitvy.

Od začátku roku do konce srpna se v Česku stalo 63.109 dopravních nehod, při kterých 304 lidí zemřelo.