Tendr na služby domácí zdravotní péče pro hlavu státu vypsala prezidentská kancelář pro období od začátku letošního května do konce Zemanova prezidentského mandátu příští rok v březnu. Vítězná firma má zajišťovat péči na Pražském hradě i na zámku v Lánech.

Úspěch v tendru potvrdil Boris Šťastný, předseda správní rady ústavu Alzheimer Home, do jehož skupiny vítězná firma Senior Home Group patří. Parametry vyhodnocení veřejné zakázky podle něj byly založeny na nejnižší ceně, uchazeč musel splnit základní kvalifikační předpoklady.

O hlavu státu se podle Šťastného bude starat dosavadní tým pracovníků. "Pokládám za velmi důležité pro zdravotní stav a rekonvalescenci pacienta, že péči bude zajišťovat stejný zdravotnický tým jako doposud," sdělil Šťastný ČTK

Už dříve Šťastný řekl, že domácí péče o Zemana je hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu daném zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci, nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy prezidentská kancelář. Seznam Zprávy začátkem března uvedly, že Hrad za služby o Zemana zaplatil do konce ledna zhruba 689.000 korun.

Zeman loni na podzim strávil téměř dva měsíce v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Důvod hospitalizace Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými se Zemanovým chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění a naznačil, že jde o cirhózu jater. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím.

Při propuštění prezidenta do domácí péče nemocnice uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem k významnému zlepšení prezidentova zdravotního stavu jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci respektuje.

Zodpovědnost za péči o Zemana převzala při propuštění z nemocnice společnost Senior Home Group. ÚVN jí předala potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Sestry se o prezidenta, který se pohybuje na vozíku, starají od té doby nepřetržitě 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

reklama