Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkování proti covidu-19 zřejmě bude možné i v zubních ordinacích a v lékárnách

Zubní pohotovost
Zubní pohotovost
Foto: Roman Veselý / INCORP images

Očkování proti covidu-19 asi bude letos možné také v zubních ordinacích nebo v lékárnách. Změnu předpokládá vládní novela o ochraně veřejného zdraví, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení a hnutí ANO vrácení kabinetu k dopracování. Předloha nyní zamíří k posouzení do zdravotnického výboru, bude na ně mít delší než obvyklou lhůtu.

Návrh předložil ještě někdejší kabinet Andreje Babiše (ANO). Očkovat proti covidu-19 by podle předlohy mohli všichni poskytovatelé zdravotních služeb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podotkl, že na podzim může přijít další vlna koronaviru. "Pokud bude do budoucna potřeba naočkovat více lidí, úkol bude zvládnutelný," uvedl.

Naopak zpravodaj Bohuslav Svoboda (ODS) poukázal na to, že novela vznikla za jiné situace. Zákon je nedopracovaný, když zubaři a lékárníci by mohli očkovat i bez odborného dozoru, poznamenal. Obdobně argumentovali také poslanci ANO, například podle Věry Adámkové není rozšiřování možností očkování proti covidu-19 vhodné ani potřebné.

Novela předpokládá, že by museli zajistit ve svých zdravotnických zařízeních prostory a potřebné vybavení. Minimální standardy pro školení, náležitosti prostor pro očkování a jejich vybavení by stanovilo ministerstvo zdravotnictví.

"Očkování by mělo patřit výhradně do ordinace lékaře, který pacienta zná," řekla Karla Maříková (SPD). S návrhem na zamítnutí novely neuspěla, stejně jako Julius Špičák (ANO) se snahou o její vrácení k dopracování.

Předloha vznikla za bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha, vychází z německé legislativy. Babišova vláda chtěla, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení. Postup nyní kluby ANO a SPD zablokovaly.

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12.700. Lékáren je zhruba 2800.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování lékárny zubaři

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy