Český červený kříž dosud vyslal na Ukrajinu 17 humanitárních misí. "Těžištěm naší pomoci je posilování dostupnosti zdravotní péče na Ukrajině," uvedl Jukl. Partnerem ČČK na Ukrajině je obdobná místní organizace, která poskytuje péči všem raněným a nemocným bez ohledu na jejich národnost.

Ošetřovat raněné a nemocné pomáhají na Ukrajině dodávky zdravotnického materiálu z Česka, sestavené přesně podle místní požadavků. ČČK posílá na Ukrajinu například sety pro léčbu popálenin, transfúzní sady, zevní fixátory, různé zdravotnické přístroje a v neposlední řadě také léky. Ukrajinské zdravotnické týmy vybavil i stany, vakuovými nosítky, satelitními telefony nebo ochrannými přilbami a vestami.

Kromě zdravotní péče se ČČK rozhodl podpořit také ukrajinský hasičský sbor, plnící v době války úkoly civilní obrany. To kromě hašení požárů obnáší vyprošťování nebo zajišťování úkrytů. ČČK ve čtvrtek předal ukrajinským hasičům pět tun materiálu v hodnotě 11,5 milionu korun. Zásilka obsahovala zásahové komplety, hasičské přilby, rukavice či boty.

Pomoc Ukrajině financuje ČČK z více zdrojů, mimo jiné z veřejné sbírky. Od veřejnosti se mu dosud podařilo pro tyto účely vybrat přes 230 milionů korun.

Sbírky na podporu Ukrajině vypsaly po začátku ruské invaze i další humanitární organizace, jako jsou Charita ČR, Adra nebo Člověk v tísni. Češi zatím poslali na pomoc přibližně 3,5 miliardy korun, z toho jednu miliardu korun poslali na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený pro nákup zbraní.