Lékaři u pacientů zaznamenávají různé dlouhodobé následky covidu, potýká se s nimi až každý desátý. Většina odezní za tři až šest měsíců. Objevují se například bolesti hlavy, dušnost, problémy se srdcem, zvonění v uších nebo například takzvaná mozková mlha, která se projevuje zpomaleným myšlením, roztěkaností nebo vynecháváním paměti.

Na příznaky v trávicím traktu se podle Rupricha zaměřili lékaři z americké Mayo Clinic. "Pacienti v rehabilitačním programu hlásí různé zažívací problémy, od mírné nevolnosti a snížené chuti k jídlu až po těžkou zácpu a potravinovou intoleranci. A také reakce na určité potraviny. A podobně se problému věnují i naši lékaři v ČR," uvedl.

Kromě bolestí břicha, zácpy, průjmu nebo zvracení pacienti uváděli také pálení žáhy, problémy s polykáním, syndrom dráždivého tračníku, nadýmání nebo inkontinenci.

"Zatím si nejsme jisti, proč existuje několik možných způsobů, jak by infekce covid-19 mohla způsobit gastrointestinální problémy. Například sliznice střev má velké množství receptorů, které virus SARS-CoV-2 využívá k napadání buněk. Celkový zánět způsobený infekcí může také narušit normální střevní bakterie," vysvětlil Ruprich. Příznaky podle něj může zmírňovat dostatečný příjem tekutin a zdravá strava.