Pokud by bylo hnutí SPD součástí povolebního vyjednávání o vládě, šlo by o nepřekročitelnou podmínku, uvedl Okamura. "Pan prezident nemá problém s tímto bodem, také je zastáncem referenda," poznamenal. Zemana se šéf SPD ptal také na jeho odhad volebních výsledků, novinářům jej nesdělil. Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října.

Okamura se Zemanem se shodli na tom, že letošní odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu je velkou ostudou NATO. "Potvrzují se naše otázky, zdali vůbec má tento svazek budoucnost, pakliže tímto způsobem přistupuje ke své činnosti. Hnutí SPD je známo tím, že nechce, aby se česká armáda účastnila zahraničních misí. Strategie armády by se měla změnit na obranu českého území a českých občanů," řekl Okamura.

Zeman dnes byl propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které strávil osm nocí. Lékaři ho v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, život ohrožující problémy podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nenalezli. Zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací, dostával proto infuze. Pražský hrad označuje více než týdenní pobyt v nemocnici za rekondiční.

Prezident je podle Okamury v dobré kondici. "Pan prezident byl na kontrole, aby byl plně připraven a plně ve formě na povolební vyjednávání," řekl šéf SPD. Jednání o novém kabinetu se podle něj může protáhnout i vzhledem k novému volebnímu zákonu.