Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OKD přerušila těžbu kvůli útoku hackerů

OKD, ilustrační foto
OKD, ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval dnes ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Dodal, že na místo přijeli odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, na nápravě pracovali IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.

"Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejich serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech," uvedl Čelechovský.

Kdy podnik znovu začne těžit uhlí, není jasné. "S předními počítačovými experty a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nyní pracujeme na zlikvidování viru a znovu zprovoznění síťové infrastruktury OKD," uvedl Čelechovský.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý ČTK řekl, že firma OKD úřad o incidentu informovala dnes dopoledne. "My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD," řekl Holý. Víc se k věci nechtěl vyjadřovat, dokud nebude situace jasnější.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvnisku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly ale v příštích letech čeká postupný útlum. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.

Témata:  OKD hackeři Karviná

Související

Aktuálně se děje

30. listopadu 2025 15:28

Štefan Margita si chodí k hrobu Zagorové povídat. Lidé nechápou

Přes tři roky už je Štefan Margita bez milované manželky Hany Zagorové. Urnu s jejími ostatky však měl nějaký čas doma, čímž se nijak netají. Dnes už je zpěvačka uložena na hřbitově, kam vdovec pravidelně chodí. Jak popisuje své návštěvy u hrobu? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

První čísla od ministerstva ukazují, jaký je zájem o novou superdávku

Od 1. října nahradila superdávka čtyři dosavadní sociální dávky. Jejím cílem je zjednodušit systém pomoci, snížit administrativní zátěž a poskytovat podporu lépe a přesněji cíleným způsobem. O dávku již požádalo více než 280 tisíc žadatelů. Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje využívat online podání přes portál Jenda, kde lze žádost vyřídit nejrychleji.