reklama

Vláda zpřísnění schválila v obavách z kolapsu zdravotního systému. Lidé budou muset od pondělka zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřou se školky i zbývající otevřené školy, asi na polovinu vláda zredukovala výjimky ze zákazu provozu maloobchodu a služeb. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích, začít má zatím dobrovolně testování na koronavirus ve firmách.

"Vláda tím řekla všem zaměstnancům v průmyslu, že jejich životy a zdraví nejsou tak důležité jako těch, kteří pracují ve službách. Vláda dala přednost ekonomickým zájmům, a mohu se jen dohadovat koho, před ochranou svých občanů," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ve firmách musí začít pravidelné a povinné testování na koronavirus, dodal.

Do zavedení povinných testů by se měly zavřít průmyslové podniky, které nejsou klíčové pro chod státu, chce navrhnout ČSSD. Předsednictvo strany tím pověřilo její ministry. Průmyslové firmy, kde se zaměstnanci přenosu viru na pracovišti nemohou účinně bránit, vidí jako problém také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Uzavření dalších obchodů při zachování chodu průmyslu podle něj porušuje zásadu rovného přístupu k různým sektorům ekonomiky.

Svaz průmyslu a dopravy ČR uvedl, že řada společností už zaměstnance na koronavirus testuje a jejich počet dál naroste od začátku března, kdy budou moci testovat bez zdravotníků. Systém má být povinný po první dobrovolné fázi, až bude na trhu dostatek testů. Průmysl jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět, řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Hospodářská komora ČR je připravena přechod na povinné testy podpořit, chce ale testování zaměstnanců legislativně ukotvit a stanovit postup v případech, kdy budou pracovníci test odmítat.

Zachování chodu průmyslu udrží ztráty ekonomiky nižší než loni na jaře, i když s novými opatřeními vzrostou, vyplývá to z vyjádření analytiků. Nynější restrikce stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně, loni na jaře podle propočtů ztráty činily za den zhruba tři miliardy Kč.

Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) není zvládnutí epidemie jen o vydaných opatřeních. Nejdůležitější je, aby lidé brali opatření vážně. "Můžeme mít stokrát pocit, že vláda toho hodně pokazila, a já jsem jeden z těch, který opakovaně říká, co všechno pokazila. Ale teď je to úplně jedno, protože to rozhodneme my, každý z nás," řekl dnes Kuba ČTK. Také další hejtmani souhlasí s omezením pohybu lidí, zpřísnění považují za odpovídající současnému šíření nákazy podpořenému agresivnější britskou mutací koronaviru.

Zástupci opozice odmítli slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že nepřicházejí s konkrétními návrhy řešení koronavirové epidemie. Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana i předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) premiér svaluje vinu na druhé a vymlouvá se. Babiš dává přednost lžím před férovostí, uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Šéf ODS Petr Fiala považuje některá nová opatření za absurdní, polovičatá a nespravedlivá. Kvůli zákazu cest mezi okresy letošní sezonu vzdává většina lyžařských areálů, uvedla Asociace horských středisek.

Uzavření prvních a druhých tříd by podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého neměl být problém pro samotné školy, potíže ale mohou nastat pro některé rodiče. Předseda školských odborů František Dobšík věří, že prvňáci a druháci to s učiteli za pomoci rodičů zvládnou. Do Česka dorazil milion antigenních testů, které chce stát využít pro testování ve školách, až bude návrat žáků aktuální.

V pátek v Česku přibylo 14.676 případů nákazy, téměř o 3400 víc než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Nynějších 143.379 aktivních případů je nejvíc od počátku epidemie. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od každého pozitivního, stouplo poprvé od 10. ledna nad 1,2 a ministerstvo zdravotnictví čeká jeho další nárůst.

S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 20.194 lidí, poslední tisícovka úmrtí přibyla za osm dní. Zatížení nemocnic zůstává vysoké. Hospitalizovaných bylo k pátku 7266 lidí s koronavirem, ve vážném stavu je v posledních dvou dnech rekordních víc než 1500 pacientů.

Dávek očkování bylo v Česku od 27. prosince, kdy vakcinace začala, podáno podle ministerstva zdravotnictví víc než 644.000. Téměř 238.000 lidí už dostalo obě potřebné dávky. K přednostnímu očkování zaměstnanců škol proti covidu-19 se jich dnes zaregistrovalo 93.000 z 330.000, kteří podle odhadů ministerstva v regionálním školství pracují.