Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice se dočkala vyšetřovací komise ke střelbě na FF UK

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecká sněmovna ustanovila desetičlennou komisi, která bude vyšetřovat prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zákonodárci chtějí získat odpovědi na nejasnosti týkající se policejního postupu. Návrh opozičního hnutí ANO na zřízení komise schválila dolní komora parlamentu jednomyslně. 

Návrh opozičního hnutí podpořili i zástupci vládní koalice, podle agentury TASR nečekaně. Předchozí snahy opozice o zřízení komise totiž byly neúspěšné. V komisi budou zastoupeny všechny poslanecké kluby, činná by měla být půl roku. O konkrétním složení se rozhodne na červencové schůzi Sněmovny. 

Podle schváleného usnesení má komise za úkol zmapovat události od 21. prosince 2023 ráno až do konce zásahu bezpečnostních složek, vyhodnotit zásah a předložit návrh na úpravu komunikace a takticko-operativního řízení policie. Může také zformulovat návrhy legislativních změn. 

Například Univerzita Karlova (UK) minulý týden oznámila, že podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. 

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky střelba Policie ČR

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy