Hnutí chce na pořad aktuální schůze zařadit body ke snížení daně z přidané hodnoty na energie či pohonné hmoty. Pokud se tak nestane, má dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze, dodala Schillerová.

Poslanci by dnes mohli projednat dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot, zrušení povinného přimíchávání biosložky a zrušení silniční daně pro část vozidel. Vláda navrhla, aby Sněmovna tyto novely schválila zrychleně už v úvodním kole. Opozice nepokládá opatření kabinetu reagující na zdražení benzinu a nafty za dostatečná. Zákony ale na plénu podpoří.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky je podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jen marketingem, protože Evropská komise přimíchávání vyžaduje a firmy nemají jinou možnost, než v tom pokračovat.

Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším podnikem z holdingu Agrofert, společností Primagra z Milína na Příbramsku, má na dodávkách biosložek pro státního distributora paliv Čepro dlouhodobě zhruba poloviční podíl.

Pro ANO nadále zůstávají stěžejní poslanecké návrhy opozičního hnutí na snížení DPH u energií a pohonných hmot či na odložení plateb za obnovitelné zdroje energie. Schillerová se pokusí body zařadit na pořad aktuální schůze na čtvrtek nebo pátek. Pokud se tak nestane, ANO nasbíralo necelých 50 podpisů pro svolání mimořádné schůze.

Ve středu chce hnutí ANO na plénu projednat vládní strategii pro řešení uprchlické vlny po ruské invazi na Ukrajinu, oznámila místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová. V dokumentu podle ní chybí konkrétní termíny či bližší údaje o uprchlících.

reklama