reklama

V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP), která se šetřením zabývá z pověření ministerstva zdravotnictví. Hygienická stanice nyní monitoruje a sbírá důležité informace, které bude ke své analýze potřebovat.

Před dnešním slavnostním zahájením her se v české výpravě objevilo šest případů pozitivních testů na covid-19. O start na hrách přišli plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Šanci nastoupit ještě má beachvolejbalista Ondřej Perušič. Všechny přepravil do Japonska letecký speciál a pozitivní test měli i trenér plážových volejbalistek Simon Nausch a jako první hned po příletu lékař tenistek Vlastimil Voráček.

"Souhrnně lze konstatovat, že nyní probíhá monitoring a sběr důležitých informací, které následně bude nutné detailně analyzovat," uvedla HSHMP v tiskové zprávě. Zjišťuje informace o testech provedených před cestou, ale i možný kontakt posádky letadla s cestujícími. Sbírá data o sportovcích i jejich týmech, provedená vyšetření, informace o typu testů, zasedacím pořádku v letadle či zdravotním stavu cestujících a jejich očkování.

Na základě těchto informací chtějí hygienici ověřit, zda před odletem byly naplněny všechny požadavky, ale i odhadnout míru dalšího rizika rozšíření nákazy mezi sportovce.

Zjistit, zda je některý z pozitivně testovaných původním zdrojem nákazy, bude podle hygienické stanice možné pouze v případě, kdy budou dostupná potřebná data. "Pakliže bude k dispozici kompletní vyhodnocení výsledků vyšetření, lze se případně pokusit odhalit eventuální zdroj nákazy. Bez kompletní genotypizace jednotlivých pozitivních záchytů viru v Japonsku však tzv. pacienta nula nepůjde určit. Tato informace bude ovlivněna vzdáleností," uvedla HSHMP.

reklama