reklama

Pavel nepředpokládá, že by do práce denně dojížděl ze svého dosavadního domova. Přes týden proto bude bydlet v hlavním městě. "Možná na víkend, když nebudou povinnosti, tak se pojedeme podívat domů," řekl.

Jako hlava státu může využít několik možností bydlení. "Dnes jsme viděli jednu z nich, tu, která se nazývá apartmá," uvedl. "To je opravdu bydlení na zámku, to si nedokážu úplně představit," dodal. V pátek by si proto chtěl prohlédnout další možnosti.

V bytě přímo na Hradě bydleli prvorepublikoví prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Oficiální i soukromé pokoje v jižním křídle nad svahem hradních zahrad pro Masaryka upravil architekt Josip Plečnik.

Komunističtí prezidenti využívali k bydlení takzvaný Domeček, tedy rezidenci v Královské zahradě v areálu Pražského hradu. Václav Havel, který nechal Hrad otevřít veřejnosti, v Domečku bydlel jen několik měsíců.

Václavu Klausovi sloužila jako rezidence empírová Lumbeho vila nedaleko Jeleního příkopu. Ve vile bydlel po svém zvolení v roce 2013 i Miloš Zeman, který však v poslední době pobýval hlavně v Lánech. Vilu tak využívaly zejména jeho manželka a dcera.