Ve čtvrtek Pavel ve svém rozhovoru, který byl publikován na Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), zmínil nutnost přísnějšího dohledu nad ruskými občany a přirovnal současnou situaci k dohledovému režimu, kterému byli vystaveni Japonci ve Spojených státech během druhé světové války.

Dnes prezident vysvětlil, že termín "monitorování", který použil, se vztahuje na zpravodajské služby a nemá znamenat sledování každého jednotlivého ruského občana. Místo toho se jedná o plošné sledování událostí v ruské komunitě a reakci na rizikové chování, s cílem zajistit bezpečnost občanů.

Připomněl například případ výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, kvůli kterému české tajné služby podezírají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Pavel také zopakoval svůj názor, že Rusko vede agresivní válku a opomíjí mezinárodní pravidla a právo. Označil Rusko za zemi, která považuje Českou republiku za svého nepřítele a veřejně hrozí vojenskými údery včetně použití jaderných zbraní. Také zdůraznil, že Rusko spáchalo teroristický útok na českém území. Tyto faktory podle něj vyžadují obezřetnost vůči ruským občanům žijícím v České republice.