Naposledy se rada sešla 15. února, mimo jiné hodnotila loňská cvičení Severoatlantické aliance a jednala o letošních. Dopoledne prezident navštíví také velení armády.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku. Bývalý prezident Miloš Zeman se jednání neúčastnil. Pavel z titulu náčelníka generálního štábu mohl být na zasedání zván v letech 2012 až 2015.

Prezident ještě dopoledne navštíví také generální štáb české armády, kde ho přijme náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle Vlastimily Cyprisové z tiskového oddělení generálního štábu budou diskutovat o směřování armády, modernizačních projektech a nových vojenských schopnostech. "Budou se také zabývat aktuální situací na Ukrajině a vojenskou pomocí zemi. Hovořit budou o aliančních plánech a revizi plánů Armády ČR," sdělila ČTK.

Minulý týden jednal o bezpečnostní situaci Pavel s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Seznámila ho s další vojenskou pomocí Česka Ukrajině v hodnotě asi 600 až 700 milionů korun a předala mu i seznam pomoci, který již ČR na Ukrajinu poslala dříve. Mluvila s ním také o návrhu na jmenování generálů. S prezidentem probrala také zákony týkající se obrany, které odsouhlasila Sněmovna. Informovala ho o schválení mandátu na vyslání vojenských policistů na Ukrajinu a armádních speciálních sil do Nigeru. Pavla seznámila i s postupem mnohamiliardových akvizic na nákup pásových bojových vozidel pěchoty a nadzvukových letounů.

reklama