Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel zavítal do Karlovarského kraje, region podle něj trápí systémové problémy

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes při návštěvě Karlovarského kraje mluvil s jeho představiteli o vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a sociální situaci. Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) ČTK řekl, že šlo o to najít témata, s nimiž by prezident mohl kraji pomoc zejména svým vlivem a při jednání s exekutivou. Podle Pavla Karlovarský kraj sice trápí systémové problémy, má ale řadu příležitostí k rozvoji a velký potenciál k dalšímu růstu. Pavel dnes zahájil návštěvu regionu v Aši, pokračoval do Chebu, Sokolova a Karlových Varů. Ve čtvrtek má v plánu diskusi se studenty ostrovského gymnázia a návštěvu radnice v Jáchymově.

Nastupující prezident chce poznat hlouběji problémy v regionech, které trápí důsledky těžby uhlí, nižší vzdělanostní úroveň nebo mzdy. Jako první proto zavítal do Karlovarského kraje, příští týden se chystá do Ústeckého kraje a po březnové inauguraci chce navštívit také Moravskoslezský kraj. Tyto tři kraje byly jediné, kde v lednových volbách hlavy státu vyhrál Pavlův protikandidát Andrej Babiš (ANO).

V Karlovarském kraji vidí budoucí prezident problém v tom, že chybí dostatečná kvalita života - mladí a kvalifikovaní lidé kvůli tomu odcházejí žít jinam nebo pracují v Německu. Kraj je přitom podle Pavla v řadě ohledů atraktivní a nabízí možnosti k rozvoji. Za důležité považuje, aby ministerstva a další úřady lépe koordinovaly svou činnost při realizaci unijních i národních transformačních programů s přihlédnutím ke specifickým potřebám jednotlivých oblastí. "Je v celospolečenském zájmu některé regiony zvýhodnit více," řekl Pavel při dnešní návštěvě regionu.

Dvoudenní návštěvu kraje začal v Aši, odkud se přesunul do Chebu, kde navštívil mateřské centrum Klubíčko a jednal s podnikateli. Navštívil i společnost BWI, která u Chebu vyrábí tlumiče a brzdy do automobilů. Firma, která má čínské vlastníky, nabízí přes 200 pracovních míst a podle Pavla má zásluhu na rozvoji regionu. Zdůraznil, že na čínských investicích či obchodování s touto asijskou velmocí není samo o sobě nic špatného. Vadí mu spíše společnosti jako Huawei, které jsou napojené na čínský komunistický režim a mohou představovat bezpečnostní riziko.

Stejně jako v Chebu i v Sokolově čekalo na Pavla několik příznivců a odpůrců. V Chebu také dostalo jedno z doprovodných aut zásah vajíčkem. Pavel v něm ale nejel. "Ale pokud se tady hází vajíčky, které stojí asi sedm korun, tak to asi v tom regionu není zas tak špatné," poznamenal s úsměvem Pavel.

V Karlových Varech zahájil hokejové utkání s pražskou Spartou. Při příchodu na ledovou plochu část publika tleskala, zatímco další pískala. Před krajskou knihovou, kde měl Pavel večerní debatu s občany, zase chodila žena s transparentem "Přežili jsme Havla, přežijem i Pavla...". Pavel večer novinářům řekl, že odmítavé reakce považuje za přirozené a chápe frustraci části veřejnosti, která ho nevolila. Zdůraznil, že chce v čele státu naslouchat a pomáhat i svým nevoličům a odpůrcům.

V karlovarské knihovně se při první veřejné debatě nově zvoleného prezidenta sešlo asi 180 lidí, Pavla i jeho manželku přivítali dlouhým potleskem. Diskutovali zejména mladí, zmiňovali problémy regionu, jako je odliv mladých lidí, absence vysoké školy nebo nedokončená dálnice. Lidé se ptali i na to, zda se na Pražský hrad vrátí prezidentská standarta. Pavel uvedl, že se skupinou Ztohoven dohodl na jejím vrácení. Standartu skupina před lety z hradu odnesla a na protest proti hradní politice rozstříhala. Pavel řekl, že se spojil s firmou, která prapory vyrábí, zda by byla schopná ji opravit. Pokud ano, rád by ji vystavil na hradě jako exponát s vysvětlujícím textem.

Témata:  Petr Pavel Karlovarský kraj

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy