Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pekarová Adamová ve Washingtonu apeluje na další pomoc Ukrajině

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rámci doprovodného programu k summitu NATO v americkém Washingtonu zúčastnila setkání čelných představitelů parlamentů členských zemí. Ve svém příspěvku apelovala za intenzivnější podporu bránící se Ukrajiny, vyplývá z tiskové zprávy. 

Pekarová Adamová se v čele parlamentní delegace zúčastnila setkání šéfů zákonodárných sborů Severoatlantické aliance. Jako zástupkyně Česka připomněla, že Praha stojí v čele muniční iniciativy, jejímž cílem je dodávka půl milionu dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě.

"Evropské státy už od začátku války Ukrajině poskytly společnou pomoc ve výši takřka dva a půl bilionu korun. Všichni ale musíme udělat ještě mnohem více. Ukrajinská porážka by totiž pro celý náš kontinent znamenala naprostou katastrofu. Ruská agrese ovšem není jen evropským problémem. Jsem proto ráda, že americký Kongres chápe naléhavost situace, čehož nejpádnějším důkazem je nedávné přijetí balíku hospodářské a vojenské pomoci Kyjevu," řekla předsedkyně vládní TOP 09. 

Ve svém vystoupení také ostře odsoudila včerejší ruský raketový útok na dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli, který si vyžádal řadu obětí, včetně dětí. "Barbarská, brutální agrese proti těm nejzranitelnějším odhaluje skutečnou podstatu dnešního ruského režimu," doplnila. 

V rámci pracovního programu pak šéfka Sněmovny jednala ve Washingtonu i se členy amerického Kongresu a absolvovala též pracovní schůzku s vlivným krajanským spolkem American Friends of the Czech Republic. Zhodnotila, že česko-americké vztahy jsou v řadě oblastí na jedné z nejlepších úrovní v našich moderních dějinách.

" Na jednání v Kongresu jsem proto otevřela i otázku získání obchodních víz typu E1, které by výrazně usnadnily přístup našim podnikatelům na perspektivní americký trh a tím ještě prohloubily naše vzájemné ekonomické vazby," dodala.

Českou parlamentní delegaci tvořili dále předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer a vedoucí stálé parlamentní delegace do parlamentního shromáždění NATO Jiří Horák. Setkání čelných zákonodárců se v hlavním městě USA uskutečnilo v předvečer summitu hlav států NATO. 

"Je doslova životně důležité, že v roce, kdy si naše země připomíná čtvrtstoletí od vstupu do nejsilnější obranné aliance na světě, plní naše vláda svůj dlouhodobý závazek a přispíváme na společnou obranu smluvená 2 procenta HDP," uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. 

Témata:  Markéta Pekarová Adamová NATO USA

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy