Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Petr Pavel letí do USA, zúčastní se summitu NATO ve Washingtonu

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel v pondělí odcestuje na několikadenní pracovní cestu do Spojených států amerických. Hlavním důvodem návštěvy je summit NATO, který od úterý do čtvrtka proběhne ve Washingtonu. Součástí programu je i slavnostní společenská akce k připomenutí 75. výročí založení NATO, informoval Pražský hrad na webu

Pavel povede českou delegaci na summitu, jejíž součástí budou také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. Prezident zavítá i na večeři, kterou hostí jeho americký protějšek Joe Biden v Bílém domě. 

V rámci dalšího programu se prezident Pavel ve Washingtonu setká s vybranými členy amerického Kongresu, absolvuje setkání s představiteli předních amerických think-tanků a zúčastní se jako jeden z hlavních řečníků NATO Public Fora. Absolvuje také řadu bilaterálních jednání se členskými i partnerskými státy NATO, uvedl Hrad. 

Ve dnech 12. a 13. července 2024 prezident republiky uskuteční cestu do texaského Houstonu, kde se jako řečník zúčastní debaty s místními představiteli k tématu NATO a transatlantické spolupráce. Navštíví Johnson Space center NASA, povede jednání k tématu energetické bezpečnosti a setká se s představiteli Národních gard Texasu a Nebrasky, se kterými Česká republika dlouhodobě spolupracuje.

Součástí programu v Texasu, kde žije největší část původní české emigrace do USA, bude také setkání s českými krajany, kteří se podílí na zachovávání a propagaci českého dědictví. Na závěr programu navštíví baseballový zápas MLB.

Témata:  Petr Pavel USA

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy