reklama

"Předpokládám, že kandidaturu oznámím počátkem září. Přesný termín ještě ale nemám. Veřejnost se to ale včas dozví," uvedl. Podporu chce získat mezi lidmi sběrem podpisů. "Od začátku jsem říkal, že chci být nezávislý kandidát. Z tohoto důvodu se chci opřít minimálně o 50.000 podpisů. A k tomu slouží i takové akce jako ta dnešní. Na ně zveme podporovatele. Tady mohou podepsat podpisové archy," řekl.

Dodal, že kromě toho už existují i další místa pro sběr podpisů. Řada podporovatelů si archy stáhla a podpisy sbírá ve svém okolí. "Myslím, že se to docela pěkně rozjíždí. Po vyhlášení kandidatury tomu budeme věnovat ještě větší pozornost," dodal. Kolik podpisů už nyní má, si netroufá říct. "Nějaké archy jsme už dostali zpátky. Řada archů je ale stále mezi lidmi," uvedl.

Dnes Pavel se svými příznivci vyrazil na nejvyšší vrchol moravskoslezské části Beskyd. Na Lysé hoře už byl a v Beskydech byl několikrát. "Není to ojedinělá akce, ale ani to nebude kompletní série. Příští týden půjdeme ještě na Kleť, jestli pak budou další vrcholy uvidíme," řekl.

Prezidentské volby se uskuteční v lednu 2023. Jejich první kolo by podle aktuálního volebního modelu agentury Median vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 25,5 procenta hlasů. Na druhém místě by byl právě Pavel s 21 procenty. Ani jeden z nich ale ještě kandidaturu oficiálně neoznámil.

Pořadí v nynějším i předchozím volebním modelu Medianu na prvních třech místech zůstává stejné. Na prvním místě je Babiš, na druhém Pavel a na třetím s větším odstupem odborový předák Josef Středula. Za dvěma nejsilnějšími adepty na funkci prezidenta jsou podíly voličů vyrovnané. Za třetím Středulou zaostává o dva procentní body na čtvrtém místě bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se sedmi procenty hlasů. Na pátém místě je senátor Pavel Fischer se šesti procenty.

Středula již začal sbírat podpisy nutné pro kandidaturu, stejně tak činí Nerudová. Kromě nich chtějí kandidovat například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.