Odborníci včetně Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) plošné testy ve školách i firmách doporučují.

"Ve školách se testovat bude, ale systémem, že pokud se tam vyskytne ohnisko a krajská hygienická stanice vyhodnotí, že je potřeba provést testování většího počtu žáků, tak bude provedeno testování jedné třídy, jednoho pavilonu nebo i celé školy," řekla hygienička. V současné době podle ní navíc není největší ohnisko nákazy ve škole, ale ve výrobním závodě.

Podle ní plošné testování není efektivní, nákaza se šíří i v zemích, které ve školách testují. "Když se podíváte na čísla, jak vypadá nákaza jak v Rakousku, tak v některých spolkových zemích Německa a celkově v Německu, tak ten efekt tohoto opatření, plošného testování ve školách, tam není. Ta čísla jsou podobná, v Rakousku je pomalu vyšší sedmidenní incidence než v České republice. Takže k tomuto kroku nepřistoupíme," dodala.

Podle ní je připraveno 42 mobilních laboratorních odběrových týmů, 25 armádních a 50 odběrových sanitek, které mohou k takovému odběru vyjíždět. V úterý podle ní jednalo ministerstvo zdravotnictví s resortem školství o tom, jak se bude testování v ohnisku nákazy organizovat. "A nejenom ve školách, stejný princip bude i ve firmách a dalších zařízeních sociálních a zdravotnických," dodala.

V současné době je schváleno plošné testování antigenními samotesty ve školách na pondělí 22. a 29. listopadu. V části škol se testuje už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 22 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou.