"Kvůli silným bouřkám, které se přehnaly přes Vysočinu a jižní Moravu, evidujeme na našem distribučním území zhruba 3500 domácností s omezením dodávek elektrické energie a devět poruch na vedení vysokého napětí," sdělil dnes večer ČTK mluvčí EG.D Roman Šperňák.

Nejvíce postiženými oblastmi bylo Jihlavsko na Vysočině, kde bylo bez elektřiny 1500 odběratelů, a Břeclavsko na jižní Moravě se 1400 místy. Na Třebíčsku na Vysočině se výpadky týkaly asi 400 odběratelů.

Dodávky elektřiny se podle mluvčího daří rychle obnovovat, ještě v 19:00 evidoval EG.D přes 6500 domácností bez proudu.

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová na dotaz ČTK okolo 20:00 uvedla, že momentálně řeší jednu poruchu na vedení vysokého napětí v Plzeňském kraji. Bez elektřiny bylo kvůli tomu asi 200 domácností na Rokycansku. "Pracujeme na obnovení dodávky," dodala. Nejčastějšími příčinami poruch byly pády stromů a větví do vedení.

Hasiči na jihu Moravy po bouřce odklízeli stromy, v Břeclavi vítr utrhl střechu

Na jižní Moravu dnes odpoledne přišly silné bouřky. Hasiči mezi 17:30 a 20:00 vyjížděli na pomoc k 45 případům. V převážné většině šlo o spadlé stromy. V Břeclavi silný vítr utrhl část střechy na bytovém domě. ČTK to řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský. Nejvíc problémů řešili hasiči na Břeclavsku a Znojemsku. Na Břeclavsku je podle distributorské společnosti eg.d bez proudu 1400 odběratelů.

"Nejčastěji jsme zasahovali u spadených stromů," uvedl Příkaský. Na Břeclavsku vyjížděli za hodinu a půl k 18 problémům, na Znojemsku k 11, dva problémy byly na Blanensku a jeden případ v Brně. Po 19:00 další případy přibývaly.

"Ve dvou případech spadly stromy na budovy, v Křepicích na Znojemsku a ve Vedrovicích," doplnil Příkaský.

Meteorologové dnes varovali před silnými bouřkami, které se odpoledne rychle prohnaly velkou částí republiky. Hasiči odstraňovali hlavně popadané stromy, které na několika místech zkomplikovaly provoz na silnicích a železnicích. Na Vysočině a na jižní Moravě vyjížděli kvůli počasí k desítkám případů.