Při explozi utrpěl těžké zranění jednatřicetiletý muž, který byl letecky transportován na popáleninové centrum ostravské fakultní nemocnice. Mluvčí nemocnice Petra Petlachová dnes ČTK řekla, že stav muže je nadále vážný. V domě a jeho okolí jsou dnes kriminalisté a hasiči, zjistil na místě zpravodaj ČTK.

"Včera večer jsme v sutinách domu nalezli čtyři mrtvá těla. Jedná se o jednu ženu a tři děti. Případ jsme předběžně kvalifikovali jako trestný čin vražda. Čekáme na výsledky pitvy," informovali policisté v pondělí ráno.

Prvotní informace hovořily pouze o zraněném dvaatřicetiletém muži, již v sobotu večer však policie uvedla, že si případ převzali krajští kriminalisté, kteří jej prověřují jako násilný trestný čin. S podezřelým v současné době není možné provádět úkony trestního řízení kvůli jeho zdravotnímu stavu.

Dům se nachází na jižním okraji obce. Uvnitř poničené budovy a v jejím bezprostředním okolí nyní pracují krajští kriminalisté a hasiči, v domě je i policistka se psem. Ulice, v níž zbytky domu stojí, je zahrazena páskou, aby k budově nemohl nikdo nepovolaný, zjistil na místě zpravodaj ČTK.

Vrtulník záchranářů transportoval po výbuchu jedenatřicetiletého muže na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě. Podle mluvčího záchranné služby Jakuba Omelky byl v přímém ohrožení života. „Při příjezdu naší posádky byl mimo dům, zůstával v bezvědomí, utrpěl četné popáleniny. Při transportu byl ve stabilizovaném stavu," uvedl v neděli Omelka.

Dům explodoval v neděli ráno. Podle snímků, které zveřejnili hasiči, výbuch budovu výrazně poničil, velká část domu se zřítila. Hasiči na místě od nedělního rána rozebírali konstrukci budovy a zajišťovali statiku objektu, povolán byl také USAR tým Moravskoslezského kraje pro vyhledávání a záchranu v sutinách a Záchranný útvar Hlučín.

Rodina z Loučky nebyla podle starosty problémová, v obci žila asi čtyři roky

Rodina, která žila v Loučce na Vsetínsku v domě poškozeném nedělním výbuchem, nebyla podle starosty obce problémová. Šlo o tři děti s matkou pocházející ze Slovenska a otce, který byl Čech. V domě žili necelé čtyři roky, řekl dnes dopoledne novinářům poblíž místa neštěstí starosta Jaromír Kořístka (nez.). Při výbuchu zemřela žena a tři děti, jejich věk nechtěl starosta komentovat. Výbuch přežil jednatřicetiletý muž, utrpěl však vážná zranění. Policie případ předběžně kvalifikovala jako vraždu.

"Nežili tady zas tak dlouho, žili tady zhruba necelé čtyři roky, takže člověk nemůže říct, že by je znal vyloženě jako rodáky z Loučky. Akorát samozřejmě nějaké všeobecné informace, třeba od sousedů. Vyloženě v přímém kontaktu jsem s nimi byl pouze párkrát. Nevím o tom, že by tady jakékoliv problémy byly," řekl Kořístka. Je přesvědčený, že kdyby šlo o problémovou rodinu, věděl by o tom.

"Pán byl Čech a paní byla Slovenka. Dům byl jejich," uvedl starosta. Věk dětí ani ženy nechtěl komentovat. Okolní nemovitosti podle něj výbuch zřejmě neponičil.

"V tuto chvíli jediné, co máme (jako obec) na starost, co přichází v úvahu, tak je hospodářství, protože měli spoustu hospodářských zvířat. Takže teď se budeme v koordinaci s hasičským záchranným sborem a s policií starat o to a zbytek se uvidí podle velitelů zásahu a podle policie a orgánů, které to šetří," řekl Kořístka. Rodina se podle něj starala o zvířectvo, které čítalo do 30 jedinců.

Vzhledem k tomu, jak je událost čerstvá, nechtěl starosta odhadovat, jaké bude mít následky na život v obci. V Loučce podle něj žije zhruba 800 lidí.

Většina místních s novináři o tragédii mluvit nechtěla. Výjimkou byl muž, jehož příbuzný rodině pomáhal s hospodářstvím. "Oni byli takoví bezproblémoví, uzavření, neznalí, jako že nebyli Loučáci," řekl obyvatel obce. Otec rodiny byl podle něj podnikavý. "Co víme, byl nemocný. Je to čerstvá věc. Od té doby jsme se nestýkali," řekl místní. "Nechápeme to. Je to hrozné neštěstí," doplnil.