reklama

Zachycených nových případů nákazy bylo v pondělí zhruba 15.500, o týden dříve 17.600. Dál bude ubývat asi o 2000 až 3000 pozitivních případů v mezitýdenním srovnání. V rozhovoru s ČTK a Českou televizí to dnes řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Předpovědi podle něj ale může změnit větší šíření nové varianty koronaviru omikron.

"Počet nově diagnostikovaných případů se zastavil. A zastavil se růst, nebo už dokonce dochází i k poklesu různých indikátorů rizika," řekl dnes Dušek. Za rizikové indikátory považuje například klesající relativní pozitivitu testů, která se ale podle něho stále pohybuje vysoko, když u diagnostických činí kolem 35 procent. Znamená to, že pozitivní je jeden ze tří lidí, které lékař pošle na test kvůli příznakům možné nákazy koronavirem. Ubývá ale také záchytů nákazy až ve vážném stavu nebo až při hospitalizaci.

"Všechny tyto indikátory ukazují na sestup, ale zůstávají na poměrně vysokých hodnotách a ukazují, že sestup bude pomalý," dodal Dušek.

Zátěž v nemocnicích podle něj také začne postupně klesat. Kvůli vysokému počtu nakažených v populaci, které může být až třikrát vyšší než počet zachycených testů, ale bude stále vysoká. Jen za poslední týden se nakazilo zhruba 21.000 rizikových seniorů, z nichž třetina bude za deset dní až týden podle Duška potřebovat péči v nemocnici. ÚZIS tak predikuje denně kolem 700 až 800 nově přijímaných do nemocnic. Nemocnice jako pacienty s covidem-19 evidují i ty, kteří už nemají pozitivní test, ale stále kvůli svému stavu vyžadují nemocniční péči.

Loni kombinace vánočních svátků a nástupu tehdy nové nakažlivější varianty koronaviru alfa přinesla další vlnu epidemie, která na jaře kulminovala s až 9500 hospitalizovanými a maximem asi 17.400 nových případů. Zatímco počet pozitivních testů byl koncem listopadu překonaný o zhruba 10.000, maximum v nemocnicích je v této vlně asi 7000.

Rozdíl navzdory šíření ještě nakažlivější varianty delta je podle Duška v dostupnosti očkování. Neočkovaní lidé tvoří v současné době 75 procent hospitalizovaných ve vážném stavu. "Při stoprocentní proočkovanosti by tak byla v nemocnicích jen čtvrtina lidí ve vážném stavu," dodal Dušek s tím, že očkovaní hospitalizovaní na JIP jsou průměrně starší a ve vážnějším stavu.

"Lze nevyhnutelně očekávat, že po Vánocích v lednu či únoru dojde k nějakému dalšímu nárůstu epidemie," dodal. Během svátků se lidé budou často setkávat a v populaci je stále velké množství lidé, kteří očkovaní nejsou a ani nemoc neprodělali. Seniorů je mezi nimi stále asi 335.000.

"Doufejme, že se podaří co největší množství lidí naočkovat tou posilující třetí dávkou vakcíny, protože její efekt může být relativně bezprostřední," dodal Dušek. Lidé o posilující očkování mají v poslední době podle něho velký zájem. Aplikovat si ji však zatím nechalo jen 58 procent těch, kteří už na ní mají nárok; mezi seniory pak 66 procent. Za poslední měsíc bylo těchto dávek podáno přes 835.000, z toho 320.000 od začátku prosince.