Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nových případů covidu v neděli počtvrté v řadě klesl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku v neděli přibylo 324 potvrzených případů koronaviru. Je to nepatrný pokles proti minulé neděli. Počet nově nakažených se tak v mezitýdenním srovnání snížil počtvrté v řadě. Hospitalizovaných ubývá, nyní jich je méně než tisíc. V uplynulém týdnu připadá na 100.000 obyvatel 154 nakažených, takzvané incidenční číslo stagnuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června a od té doby až do středy počty případů v mezitýdenním srovnání většinou rostly. V pondělí přibylo dokonce 3768 případů, nejvíce zhruba od poloviny dubna. Odborníci už dříve předpokládali, že letní vlna covidu by mohla právě koncem července kulminovat. Způsobila ji nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Nyní se trend začíná otáčet.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 2000 testů, zájem byl podobný jako před týdnem. V případě preventivních testů se zvýšila pozitivita o dva procentní body na 8,7 procenta. Naopak u epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita klesla. Byla nižší než deset procent, před týdnem přesáhla 11 procent. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, zůstal podíl pozitivních nálezů nad 26 procenty.

Počet hospitalizovaných je nyní o několik desítek vyšší než před týdnem. Rostl ale pouze zhruba do poloviny týdne, ve čtvrtek bylo v nemocnicích s covidem více než 1200 pacientů. Od té doby počet klesá. V těžkém stavu je 40 lidí.

Incidenční číslo se začalo snižovat také ve čtvrtek, i když pouze nepatrně. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 220 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.

Odborníci už dříve uváděli, že za letním vzestupem případů koronaviru v Česku jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. V dnešní zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vyšetřuje vzorky podrobnější metodou sekvenace, uvedl, že momentálně převažuje podtyp BA.5, který tvoří 75 procent záchytů. "Z toho nejčetnější je subvarianta BA.5.1, která má v záchytech zastoupení 35,21 procenta. Další nejvíce zastoupenou variantou je BE.X, která je další variantou odvozenou od původního omikronu," uvedl SZÚ.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř čtyři miliony případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo bezmála 285.000.

S covidem dosud zemřelo 40.477 lidí. S nárůstem nových případů nákazy se v poslední době začaly zvyšovat i počty úmrtí. Za červenec zemřelo s koronavirem 154 lidí, což je více než v červnu a květnu dohromady. Údaje z posledních dní navíc většinou při dalších aktualizacích ještě rostou.

Plně naočkováno bylo v Česku proti covidu téměř 6,89 milionu lidí, z nich bezmála 4,27 milionu dostalo první posilující dávku vakcíny. Téměř 50.000 lidí si už přišlo i pro druhou posilující dávku. V neděli očkování podstoupilo zhruba 200 zájemců, polovina z nich dostala právě druhou posilující dávku.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

11:29

Hrozí blackout s ruskou stopou. Britský ministr se chystá varovat NATO

Britský ministr pro mezivládní záležitosti Pat McFadden se chystá varovat, že Rusko je připraveno podniknout kybernetické útoky na Velkou Británii a její spojence ve snaze oslabit pomoc Ukrajině. Podle McFaddena by ruští hackeři mohli napadnout firmy či energetickou soustavu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy