Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podíl předčasných důchodců od r. 2010 vzrostl z 19 na 29 procent

Důchdoci, ilustrační fotografie
Důchdoci, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a z údajů o sociálním zabezpečení, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Žádostí o předčasný důchod za poslední dva měsíce výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce informovalo o letošní výhodnosti dřívějších penzí. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje kvůli rychlému zadlužování státu podmínky zpřísnit.

Za říjen a listopad v okresních sociálních správách podalo podle ČSSZ žádost 41.600 lidí. Loni bylo podle ČSÚ nově přiznaných předčasných důchodů 24.300. Za posledních deset let nejvíc těchto nových penzí statistici evidovali v letech 2014 a 2020, a to zhruba 30.400.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 22:23

OBRAZEM: Předávání cen Český lev skončilo. Vyhrál Karavan, vzpomínalo se na Jiřího Bartošku

V pražském Kongresovém centru se v sobotu večer odehrálo slavnostní udílení 33. ročníku cen Český lev, které oslavilo nejvýraznější filmové a televizní počiny loňského roku. Večerem poprvé provázela stand-up komička Bianca Cristovao, která ceremoniál otevřela futuristickou scénkou z Prahy roku 2050 a následně sál bavila vtipy o české politice i svém slavnějším bratrovi Benovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

benzinky

Marže z cen benzinu: Kdy budou první údaje?

Ministerstvo financí obdrží první konkrétní data z plošného sledování marží u prodejců paliv již v pondělí. Ministryně Alena Schillerová v nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové uvedla, že resort zatím nedisponuje informacemi, které by potvrzovaly, že si čerpací stanice navyšují marže nad rámec růstu cen na burzách. Reagovala tak na situaci, kdy ceny pohonných hmot v Česku skokově vzrostly v důsledku eskalace konfliktu na Blízkém východě.